מה קרה בעכו? על התיקו של בית"ר

הקבוצה של קורצקי נתקעה בעכו אחרי שני משחקים מצויינים. איה שורק מסבירה מה השתבש אצל בית"ר

כצפוי, בית"ר התקשתה במשחק אליו הגיעה כקבוצה דומיננטית, וזאת למרות שער בדקה השמינית שאמור היה להקל עליה. השער, אגב, נבע מלחץ של דסה לאחר איבוד כדור, בדומה למצבים שראינו גם בשבוע שעבר. נראה שמשחק הלחץ של בית"ר, שהביא לה הצלחות יחסיות בשני המחזורים הראשונים, גובה מחיר פיזי מהשחקנים והקבוצה מתקשה להפעיל אותו במשך משחק שלם.

בנוסף לכך, בלטו 2 נקודות נוספות בעיני:

 1. בית"ר לא הצליחה להפעיל את קוראץ' בצורה אפקטיבית כל כך. הנה הנתונים הסטטיסטיים שלו מהמשחק:

 

קוראץ סטט

ומפת הבעיטות –

קוראץ מפה

משחק האגפים ה"קלאסי" לא היה קיים בבית"ר והיא ניסתה להכנס לרחבה בעיקר דרך האמצע ועם הפנים לשער. יכולתו של קוראץ' לשחק עם הגב לשער או משחק הראש שלו בתוך הרחבה כמעט ולא באו לידי ביטוי.

למעשה, מלבד הקרוסים שניסה למסור קוראץ', לשאר שחקני בית"ר היו 4 ניסיונות לקרוס בלבד (אחד מהם צלח ואף הפך לנגיחה של קוראץ'). זה נתון נמוך מאד עבור קבוצה שמנסה לשלוט במשחק. בעיני היו לכך שתי סיבות – אחת, העדפת שחקני האגף (אצילי/כהן/נחמני) ששיחקו עם "רגל הפוכה" להכנס לאמצע או לרחבה בדריבל ולא להרים בנגיעה והשנייה היא שהמגנים מיעטו מאד להצטרף להתקפה.

כתוצאה מהבחירות האלה, ההגנה של עכו צופפה את ההגנה ולא נאלצה כמעט לקבל החלטות שמוציאות שחקנים מהעמדות. בית"ר התקשתה כאמור להכנס לרחבה ולכן העדיפה בעיקר את הבעיטות מרחוק.

הנה מפת הבעיטות של בית"ר ללא מצבים נייחים (ישירים ועקיפים):

בעיטות ביתר מתוקן

מובן שלבחירות של המגנים שלא להצטרף להתקפה היה גם יתרון הגנתי, בעיקר עם המהירות של דסה ומשחק הראש של מאטוביץ'.

 1. מצבים נייחים. בעונה שעברה בית"ר הייתה הקבוצה שספגה (באחוזים) הכי הרבה משעריה כתוצאה ממצבים נייחים (43.7%). העונה, בינתיים, היא עומדת על 100%. שני השערים דומים למדי, הובקעו מאותה נקודה בקצה תיבת החמש ועל ידי השחקן "הרחוק":

נייח 1

נייח2

  3 comments for “מה קרה בעכו? על התיקו של בית"ר

 1. ויטלי
  28 בספטמבר 2014 at 10:07 pm

  נגד חיפה לבית"ר פשוט היה מזל שעקצה במתפרצת וגם חיםה שיחקה לרגליים שלה. כרגע אין שום מערך לקורצקי, אין הנעת כדור (גם נגד עכו בועטים למעלה) ואין כלום – זה לא רעננה איפה שהמטרה היא להשאר בליגה.

  • איה
   29 בספטמבר 2014 at 11:56 am

   לא מסכימה איתך, ויטלי. גם כדורים ארוכים זו שיטה ואסטרטגית משחק, והמערך של קורצקי, גם אם לא הצליח לנצח את עכו, די ברור והשחקנים חוזרים לעמדות מוצא ברורות מאד.
   נכון שבבית"ר הציפייה היא לכדורגל יותר דומיננטי שכולל הנעת כדור ומסירות קצרות, אבל לא בטוח שזה מתאים לחומר השחקנים הקיים.

 2. משה
  14 באוקטובר 2014 at 10:51 am

  תענוג לקרוא, תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *