האיש שלא היה שם, בקטע טוב

עומר קזבלנקה על שגיב יחזקאל, ועל איך אפשר להיות האיש החשוב במערך למרות סטטיסטיקה של אפס גולים ובישולים, אפס נסיונות למסירות מכריעות ואפס קרוסים.

בפוסט המקדים למשחק מול הפועל חיפה כתבתי על הצפיפות של הפועל בקישור הקדמי ועל חוסר התנועה לעומק של שחקני הקישור, דבר שהביא לכך שמשחק ההתקפה של דומב היה בנאלי ומסורבל והתקשה לייצר מצבים.

ההצבה של יחזקאל במקומו של מלכה התבררה כנכונה מאוד מבחינתו של דומב בשל המיקום הרחב של יחזקאל (בניגוד למלכה שאוהב להכנס פנימה) ובשל הריצות התכופות שלו לעומק. מיקום רחב מותח את קו ההגנה של היריבה, וריצה לעומק, גם אם היא לא מסתיימת במצב לשער, מפנה שטח לשחקנים אחרים. זו בדיוק הייתה הפונקציה של יחזקאל במשחק האחרון – התנועה שלו נתנה להפועל את המימד שהיה חסר לה בשני המשחקים הראשונים – אופציה לכדור עומק ושחקן שיפנה שטח לשחקנים אחרים. יחזקאל הוא הסיבה העיקרית לכך שורמוט וזגורי מצאו בקלות שטחים בין קווי ההגנה של חיפה: זגורי וורמוט השלימו ביחד 8 מסירות מכריעות במשחק האחרון לעומת 7 בסה״כ בשני המשחקים הראשונים ביחד. יחזקאל אחראי גם למספר הפעמים הרב שבו הגיעו עם הפנים אל מול קו ההגנה החיפאית.

כך זה קרה בפועל:

הפונקציה השונה של יחזקאל ביחס למלכה מתבטאת גם במפת קבלת הכדור של השניים במשחק האחרון. מלכה החליף את יחזקאל ותופקד על הנייר בצד שמאל. למרות ששיחק כ-20 דקות בלבד, הוא קיבל את הכדור כמעט באותה כמות אותה קיבל יחזקאל במשך 73 דקות. במפה הבאה ניכר  שמלכה (עיגול לבן) רוצה לקבל את הכדור באיזור האמצע בעוד שיחזקאל (איקס אדום) רוצה לקבל את הכדור או בצד שמאל או בעומק.

myboard

 

על ההגנה של הפועל
הפועל עשתה מספר שינויים בקו האחורי ונראתה מעט טוב יותר. אבו אל היג'א הציג משחק מצויין – בוגר, חכם ומתון. התחכום שלו משפר את הנעת הכדור של הפועל ויכולת קריאת המשחק הגבוהה שלו תרמה למשחק ההתקפה של הפועל. זה מתבטא גם במספרים – הוא סיים עם 5 קרוסים מוצלחים מתוך 5 נסיונות – מספר בהחלט נדיר. כמו-כן, שלוש מסירות שלו הובילו ישירות לבעיטה של שחקן אדום.

משחק קו ההגנה האחורי בכללותו נדמה היה מעט אחראי יותר והפועל השאירה יותר שחקנים מאחורי הכדור ביחס לשני המשחקים הקודמים (נושא שעלה גם כן בפוסט הקודם). הדבר מתבטא יפה בשני נתונים קבוצתיים של הפועל חיפה. מספר הקרנות הגבוה (10) והמספר הגבוה של איומים על השער (16) מעיד על כך שחיפה הגיעה די בקלות לשליש האחרון של המגרש אבל פילוח האיומים על השער מדגים את היעילות היחסית של קו ההגנה האחורי: מתוך אותם 16 איומים, רק שניים נעשו מתוך הרחבה במשחק שוטף (עוד שניים מקרן) וכל השאר – 12 בסה"כ היו בעיטות מחוץ לרחבה. הנתונים מדגימים צפיפות טובה של שחקני הרביעייה האחורית שאילצה את החיפאים לאיים על השער בעיקר מבחוץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *