צפוף לי. לקראת הפועל תל אביב – הפועל ב"ש

בעונה שעברה המשחק הראשון בין הקבוצות בבלומפילד החל בדומיננטיות ולחץ תל אביבי, ונגמר בנצחון מוחץ של ב"ש, שהסתגרה והמתינה להתקפות מתפרצות. אבל כידוע, הרבה דברים השתנו בקיץ האחרון. עומר קזבלנקה ויר"פ על סוג המשחק שמצפה לנו מחר, ועל המאבקים הטקטיים שיעמדו במרכזו

במשחק הליגה ביניהן בבלומפילד בעונה שעברה, הרגישה הפועל ת"א כקבוצה הפייבוריטית. היא הגנה גבוה, לחצה, שלחה הרבה שחקנים קדימה וסיימה עם הפסד ושלושה כדורים ברשת. העונה ב"ש אפילו שיפרה את ההתמודדות שלה מול משחק לחץ – בניגוד לעונה שעברה, בה אג'ידה מיהר להוציא כדורים ארוכים לעומק המגרש של היריבה, העונה הוא משתדל להתחיל את ההתקפות בפס קצר כדי למשוך עוד את שחקני היריבה ולפנות שטחים לרביעיה ההתקפית.
לעומת זאת, כפי שהומחש היטב בתוצאות התיקו מול עכו ורעננה, ב"ש עדיין מוגבלת מאוד מול קבוצות שמגנות נמוך וממעטות לקחת סיכונים, ומתקשה לייצר מצבים ממשחק שוטף.

הגישה

בשלושים הדקות שכן שוחקו בדרבי, ולמרות לחץ אגרסיבי מאוד של מכבי, ראינו את דומב מתעקש משום מה להמשיך עם הנעת הכדור בחלק האחורי (שכבר עלתה לו בנקודות מול בית"ר). הפועל ב"ש, לעומת מכבי, מרגישה פחות נוח ללחוץ את יריבותיה גבוה, וכשהיא עושה זאת היא מוותרת על אחד הגורמים להצלחתה בעונה שעברה – ההקפדה על 5-6 שחקנים שנותרים תמיד מאחורי הכדור ומונעים אפשרות להתקפה מתפרצת. אחד המפתחות למשחק הזה יהיה הגישה שעמן תגענה שתי הקבוצות – האם כמו בעונה שעברה תסתפק ב"שׁ, עם סוללת הכוכבים שלה, בלארוב לשטחים שתציע לה הפועל? או שהעונה הדינמיקה במשחק תהיה הפוכה לגמרי – ב"ש תנסה ליזום ולשחק עם הרבה שחקנים בחלק המגרש של היריבה, כיאה למועמדת לאליפות, וכך תוותר, למעשה, על אחד הכלים הקטלניים ביותר שלה – התקפות המעבר? והאם הפועל תנסה, כמו בעונה שעברה, לשלוט בקצב ולהתקיף עם הרבה שחקנים, וכך לייצר משחק נוח לב"שׁ, או שתקבל את מעמדה החדש של ב"ש כפייבוריטית, ותנסה למשוך את ב"ש למשחק פוזשנים ארוכים מול הגנה נמוכה, שנוח לה פחות?

האמצע

אחת הבעיות המרכזיות של ב"ש מתחילת העונה, לאור נטייתם של אוגו והובאן לצאת עם הכדור קדימה ולהצטרף להתקפה, היא הפעמים הרבות שבהן שטחים נרחבים במרכז המגרש של ב"שׁ נותרים חשופים לחלוטין, וכך מתאפשר לשחקני ההתקפה של היריבה זמן ושטח רב לייצר פעולות מסוכנות.

 

 

הנקודה הזו יכולה להיות משמעותית ביותר עבור הפועל, ששיטת המשחק שלה סובבת סביב עיקרון של יצירת אינפלציה במרכז הקישור כאשר סשה, אבוטבול, אוחיון, ורמוט ועיתים אף זגורי מחפשים את השטחים במרכז המגרש על-מנת לבוא ולקבל שם את הכדור. הנה דוגמא מייצגת מהמשחק מול רעננה:
הפועל אמצע

היבט נוסף שיכול לשחק לטובת הפועל הוא הנטייה של ב"ש, בעיקר כשארבייטמן וברדה בהרכב, לשחק כדורים ארוכים אל עבר שחקני החוד שלה. סגנון המשחק הזה דווקא משרת היטב את פלאח ואיקנדה האתלטים שמתחילת העונה היו מאוד עקביים בשליטה האבסולוטית שלהם בכדורי הגובה (איקנדה זוכה ב-4.4 קרבות גובה במשחק ופלאח ב-6.8). אם ירבו לזכות בכדור יש לשער שהריקושטים מהמאבקים האלו ייפלו לרגלי שחקן אדום מתוקף היתרון המשמעותי של התל-אביבים באמצע.

הדילמה של המגינים
היבט טקטי נוסף שיהיה מעניין לעקוב אחריו הוא המצ' אפ של מגיני הפועל מול מליקסון ובוזגלו. מצד אחד, מיקום גבוה של מגיני הפועל יגרור את מליקסון ובוזגלו לעמדות נמוכות – דבר שיקשה עליהם להיות רלוונטים לכדורים הארוכים שינתזו מהמאבקים בין מרכז ההגנה של תל אביב לחוד של ב"ש, וכמו-כן יקשה עליהם לצופף את השטח לכיוון האמצע ולעזור לקישור האמצעי של אלישע. מצד שני, בתזמון נכון, מליקסון ובוזגלו יוכלו לנצל את השטחים שיווצרו מאחוריהם על-מנת לצאת למתפרצות שיכולות להיות קטלניות – דבר שמיקום נמוך ושמרני יותר של המגינים של דומב יכול למנוע.

 

יר"פ ועומר קזבלנקה

  1 comment for “צפוף לי. לקראת הפועל תל אביב – הפועל ב"ש

  1. המגיב.
    21 בנובמבר 2014 at 10:47 pm

    אין לי ספק שהפועל תל אביב תזום במשחק, וב"ש תחכה מאחור.
    אנשים חושבים שבאר שבע משחקת על מתפרצות באופן מתוכנן. הבזיון הוא, שזה למראית עין. אין לקבוצה מושג איך לחבר 3 מסירות מהירות, שום תנועה מתוכננת של כמה שחקנים, אין חיפויי עמדות. אין קבלת כדור. ומה שהכי מרגיז, עצלות בהגנה וירידה גרועה להגנה, שרק בזכות אלוהה ואגידה לא הפסדנו ב3 או 4 משחקים השנה.
    שנה שעברה, הבלוף התפוצץ ובגדול בפלייאוך העליון(קבוצה מקום שני עם ניצחון וחצי, מביך). העונה זה יגיע אף יותר מוקדם כנראה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *