נצחון חוץ. על הנצחון של קריית שמונה

שער בזק ששינה את המשחק ותגובה טובה של ק"ש למשחק לחץ הרפתקני של מכבי הכריעו את המשחק אתמול. דגש עם ניתוח הנצחון של בכר על פאקו

כמו בהפסד הקודם של מכבי תל אביב, לבאר שבע, מכבי שלטה בקצב המשחק והגיעה למספר איומים גדול מזה של הצפוניים, אבל הפעם דווקא יצירת המצבים של קריית שמונה הייתה איכותית יותר. בעוד שחקני מכבי תל אביב נאבקו לשחרר בעיטה דרך סבך של שחקנים לבנים, קריית שמונה הצליחה פעם אחר פעם להציב שחקנים בהתקפה כשיש להם שטח גדול יחסית ופנאי לבצע פעולות אישיות.

מבחינה טקטית, בעקבות שער בזק שנכבש – כפי שאיה חזתה בפוסט לקראת המשחק – כתוצאה מהוצאת חוץ ארוכה של פינאס מאגף שמאל לתוך הרחבה, המשחק התפתח כך שק"ש התגוננה עם 10 שחקנים מאחורי הכדור ומכבי נאלצה לרדוף אחריה.  שיטת המשחק של ק"ש משתמשת גם כך בשחרור מהיר של כדורים ארוכים וחכמים מיד אחרי כל חטיפת כדור וזהו בדיוק הדבר שמכבי היתה רגישה לו במיוחד אתמול, עם הגנה גבוהה מאוד ושחקני קו שנשארים לעשות לחץ בעומק המגרש של היריבה (במערך כזה מוכרח להיות חיפוי על שחקני הקו וזה היה תפקידו של נוסא אתמול)

כלי נוסף שקריית שמונה הפעילה ושמכבי תל אביב מתקשה להתמודד מולו מתחילת העונה הוא כדורי גובה באזור הרחבה. השער הראשון במשחק נכבש בנגיחה של קולה אחרי נגיחה לא מוצלחת של קרלוס מכדור חוץ, והשער השני בושל גם הוא בנגיחה של עאבד לאחר מצב נייח.  מכבי תל אביב כבר ספגה העונה 6 שערים מתוך 16 מנגיחות ישירות. קריית שמונה, כידוע, מובילה את הליגה בכיבוש שערים בנגיחה.

הפתרון של פאקו לרגישות מאחור הוא דווקא לחץ מוגבר מקדימה. כדי למנוע מהיריבה לתקוף מכבי תל אביב דוחפת עוד יותר קדימה, ומנסה להניע את הכדור בקרבת השער של היריבה ובכך לאלץ את שחקני הקישור של היריבה לצאת מהעמדות מהן הם מקווים לתקוף ולרדת לאחור, וכך לשבש את האפשרות לצאת להתקפת מעבר מהירה. ככה זה נראה:

איבוד טוב

לכן התגובה של פאקו למצבים שקריית שמונה יצרה במחצית הראשונה היה דווקא ויתור על שחקן קישור אחורי והכנסת שחקן התקפה נוסף. פאקו הכניס את מיכה ובדש, שני שחקנים שיתרונם בהחזקת כדור במקומות מסוכנים, כדי לסייע לקבוצה לדחוף את הנעת הכדור קדימה.

הבעיה הגדולה בדרך הזו היא שכול רפיון ביישום שלה, בכל מקום על המגרש, מתורגם בקלות להתקפות נוחות של היריבה. הנעת כדור שלא תנוע מספיק קדימה, תיתן ליריבה לצאת בקלות מהעמדות ההתקפיות מיד אחרי איבוד. ככה זה נראה:

איבוד מסוכן(1)

לחץ לא מושלם אחרי איבוד יאפשר ליריבה להתארגן במהירות ולצאת קדימה. קו הגנה גבוה לא מוקפד של הבלמים ינוצל בקלות כיון שיש מרווחים גדולים בינם לבין יתר הקבוצה.

נכון לעכשיו, קצת פחות משלושה חודשים לכהונתו של פאקו, שחקני מכבי תל אביב עדיין לא מסוגלים לשחק בדרך הזו ללא רפיון במשך משחק שלם. אמנם היו שציפו שפאקו יתאים שיטה מיוחדת למשחק הזה, אך לדעתי הוא נמנע מכך בכוונה למרות הסיכונים. הנחלת שיטת המשחק יותר חשובה בעיניו מניצחון במשחק אחד. האם נראה את הבחירה הזו מצדיקה את עצמה? ימים יגידו.

  3 comments for “נצחון חוץ. על הנצחון של קריית שמונה

 1. דביר
  26 בנובמבר 2014 at 9:16 am

  תודה איה על הסיכום.

  לי חסר בו מעט דברים.
  לעומת קבוצות אחרות שלא יכלו לשיטה של פאקו קרית שמונה יכלה לה והתמודדה עמה טקטית.
  אלברמן לא הצליח לייצר סטופים הגנתיים, נוסא ומיטרו לא סתמו את האמצע ופעם אחר פעם קש יצאה למתפרצת קטלנית וניצלה את המרווחים הגדולים כפי שאמרת.

  בהתקפה הבעיה היתה שקש הצליחה להרחיק את מכבי ולתת לה להתמסר באמצע המגרש. מול נתניה או אשדוד מכבי עשתה את זה בשליש מגרש והיתה מאוד מסוכנת.
  מלבד ההחמצה של פריצה בדקה החמישית מכבי לא הצליחה להכנס לרחבה כמעט ולכן ענין המשקופים של זהבי קצת משקר.
  בפועל ההזדמנויות של קש היו איכותיות הרבה יותר.

  קש הצליחה לנטרל את טב"ח לראשונה העונה. גם כשמיכה נכנס הוא לא הסתובב באזורים האפקטיבים בשבילו.
  זהבי לא ברח מאחריות ובא לנהל את המשחק אך כך בדיוק מכבי נכנסה לבעיה גדולה יותר והזכירה ימים בהם אלירן עטר שיחק לבד עבר שלושה ואיבד את הכדור.

  • איה
   26 בנובמבר 2014 at 11:05 am

   הי דביר, הניתוח הפעם הוא של דגש ולא שלי
   מסכימה איתך לגמרי, בעיקר לעניין הניטרול של טב"ח. מכבי פשוט לא הצליחה לייצר לו שטח וזמן כמו שעשתה במשחקים קודמים.

 2. דור
  26 בנובמבר 2014 at 6:48 pm

  ניתוח יפה מאוד, אבל יש נקודה שחייבת חידוד. המגרש בק"ש הוא המגרש הצר בארץ, כמעט בלתי אפשרי לבצע בו פעולות אגף מסוכנות כשאחת הקבוצות עומדת מסודר ב-3 קווי הגנה מעבר לחצי (בלשון העם-בונקר). זו הסיבה שטב"ח נוטרל, ושאת עיקר העבודה ההתקפית בצד שמאל עשה בן הרוש. סה"כ ניצחון יפה מאוד לק"ש שהגיעה מוכנה למשחק (למה לעזאזל לאיווניר לקח 35 דקות להבין שזו שיטת המשחק של קש?? האמת שהאשמה לא לגמרי שלו, פשוט לא שידרו מספיק משחקים של הקבוצה העונה). אני מאמין שאם קש לא הייתה משיגה יתרון ראשון בשלב כה מוקדם המשחק היה מתפתח אחרת, מחד ק"ש לא הייתה משחקת כל כך נסוג, ומצד שני מכבי הייתה תוקפת עם שחקן אחד פחות (בגלל תנאי המגרש) ומנסה להוציא את ההגנה של ק"ש החוצה עם יותר סבלנות – משחק כזה יכל להיגמר בקלות בתיקו משמים אבל משקף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *