מה הלחץ. על בית"ר של המחזורים האחרונים

למרות התיקו המאופס של בית"ר מול רעננה, איה שורק מצאה מאבק טקטי מעניין בין קורצקי לסילבס והתרופפות במשחק הלחץ שאפיין את הירושלמים בפתיחת העונה

גם במשחק האחרון של הסיבוב הראשון הציגה בית"ר את שני האלמנטים שמאפיינים את משחקיה העונה – 6-7 שחקנים מאחורי הכדור בהגנה, והתקפה חסרת סבלנות שמסתיימת בבעיטות מחוץ לרחבה. מה שכמעט ולא ראינו מבית"ר במשחקים האחרונים, זה משחק הלחץ שהביא לה שערים במחזורים הראשונים של העונה. לדעתי זה נובע מהיעדרותו של עומר נחמני, שאולי פחות טכני וכנראה שאינו סקורר גדול, אבל משחק בצורה אגרסיבית ותוקף את שחקני ההגנה והקישור של היריבה. שאר השחקנים בעמדה הזו לא מסוגלים לתת את האגרסיביות הזו.

התבנית ההתקפית המרכזית של בית"ר מבוססת על 2 עקרונות מרכזיים – אחד, הנעת כדור בין פריירה לאזולאי ושחקני ההגנה, עד שאחד מהם (לרוב אזולאי) יקבל את הכדור עם הפנים לשער ובמבט טוב על המגרש, ושני, תנועה טובה של ממן בין קווי ההגנה.

 תבנית-1

רעננה ניסתה להתמודד עם התבנית הזו באמצעות הפעלת לחץ על פריירה וסגירת קווי המסירה שלו לאזולאי, שהתפתה להכנס לשטחים שנוצרו כתוצאה מכך, אבל למעשה התרחק מפריירה ולא יכול היה לקבל את הכדור בעמדה טובה.

 

מי שנשארו פנויים כתוצאה מהבחירות של סילבס, היו המגנים – ירוחם ומטוביץ'. שניהם, כמו כל בית"ר, שיחקו בצורה נמהרת וחסרת סבלנות וחיפשו כדורים מהירים לעומק, בלי להניע כדור בצורה שתאפשר הצטרפות טובה יותר לרחבה או הגבהות מאיזורים נוחים יותר. לשני המגנים היו יותר ניסיונות לכדורי עומק מאשר לקרוסים "פשוטים" (ירוחם: 1/7 בכדורי עומק, 0/1 בקרוסים לרחבה. מטוביץ': 3/6 בכדורי עומק, 0/3 בקרוסים).

בעיני, למרות התוצאה הסופית והרחשים ביציע, קורצקי הגיב טוב למתרחש על הדשא – כבר במהלך המחצית הראשונה אזולאי (ביום חלש) התקרב לפריירה כדי לעקר את הלחץ של רעננה עליו ולפתוח אופצית מסירה למגנים וכשקריאף נכנס, בית"ר נראתה מעט טוב יותר, גם אם הדבר לא בא לידי ביטוי בפעולה האחרונה.

בנוסף, קורצקי הכניס למגרש כמעט את כל הכישרון שיש לו על הספסל – קשה לנצח קבוצה שמצופפת כמו רעננה בלי לייצר פעולות אישיות טובות באגפים. בכלל, למרות שקוראץ' מקבל את רוב הביקורת על ההתקפה החלשה של בית"ר, בינתיים הוא היחיד מבין החלוצים שנותן את התפוקה המצופה ממנו: 5 שערים בסיבוב העונה (שער כל 185 דקות) לעומת 11 בכל העונה שעברה (שער כל 253). הבעיה היא שבית"ר לא מקבלת תפוקה משאר החלוצים שלה וגם אתמול, לא רק שבקושי איימו על השער, אלא שגם לא ייצרו פעולות אישיות באגף כדי להרוויח יתרון מספרי או שטח לפעולה טובה.

מי שכן הגיע להזדמנויות היה אצילי שעשה תנועה לרוחב המגרש כדי לקבל כדורי עומק טובים מממן, אבל בפעולות האלה נחשפה בעיקר הרכות שלו מול הגנה פיזית של רעננה.

  2 comments for “מה הלחץ. על בית"ר של המחזורים האחרונים

 1. משה
  18 בדצמבר 2014 at 12:59 am

  איה ניתוח מעולה ומהנה כתמיד, תודה. אני רק תוהה האם משחק הלחץ של כל הליגה נפגע או רק של רעננה כי מרגיש לי שגם מכבי נחלשו בזה

  • איה
   18 בדצמבר 2014 at 11:14 am

   כן, נראה שגם מכבי מתקשה להפעיל לחץ, לדעתי לא סומכים מספיק על ההגנה כרגע בשביל סוג משחק כזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *