חזרנו מחיפה. מסכמים ניצחון צהוב

בלבול צופף את האמצע וכמעט גרם למכבי ת"א לאבד נקודות. 23 בעיטות לשער לא סייעו למכבי לכבוש שער שדה, אבל הצטרפות המגנים להתקפה הביאה בסופו של דבר לניצחון חשוב. איה מסכמת ערב קר בחיפה, ובודקת: האם מכבי של סוזה באמת הייתה התקפית יותר?

פאקו ומכבי פתחו את המשחק במערך הרגיל, וחיפשו לשלוט במרכז השדה ובמשחק. בלבול, בדומה למשחק בגביע הטוטו, עלה עם שלושה שחקנים באמצע, כאשר דגני משחק על התפר שבין בלם לקשר אחורי. בהמשך, דגני הדגים למה סטנוייביץ' התעקש עליו בקיץ – דגני עבר מעמדת הקישור לעמדת הבלם ובהמשך לעמדת המגן הימני, ולמעשה יצר בעצמו את אחד המצבים הבודדים של חיפה במשחק, כאשר חתך יפה מימין לשמאל, בלבל את ההגנה הצהובה ומסר לטוואטחה בתוך הרחבה.

אחת המטרות המרכזיות של בלבול הייתה לנסות ולעצור את זהבי, והוא עשה את זה בשתי דרכים: סגירה של קווי מסירה לשטח שבמרכז המגרש ממנו זהבי אוהב להתחיל התקפות, ובאזור הרחבה שמירה של שניים ושלושה שחקנים. לצורך כך, חיפה עמדה בשלושה קווי הגנה ובמערך של 4-3-3.

הגנה חיפה

חיפה הקשתה על מכבי, ושתי בעיות גרמו ללא מעט התקפות שלה להיתקע – האחת, הצטרפות לא מספיק טובה לרחבה שגרמה לכך שבחלק מההתקפות היו ברחבה רק זהבי ובן-בסט מול 3/4 שחקני חיפה, והשנייה, שלא ראינו מספיק תנועה אלכסונית לעומק ולשטחים שנוצרו.

מהצד השני, הלחץ שמכבי הפעילה היה מצוין, שוב, וכמו בסיבוב הקודם, הלחץ הזה גרם לבלם חיפאי לעמוד בסיטואציה גרועה שגרמה לו לטעות: צ'וצ'אליץ' הכשיל את אלברמן אחרי איבוד כדור והורחק בסיבוב הקודם, והפעם קינן סבל מאיבוד כדור של בוקולי, הכשיל את בן-בסט והורחק.

אחת הדרכים של פאקו להתמודד עם קבוצות מתגוננות מתבטאת באופן השימוש שלו במגנים. אוסקר השתמש בהם בצורה די קלאסית, במטרה לייצר יתרון מספרי באגף, סוזה השתמש בהם כקיצוניים במערך של 3 בלמים כדי לרווח את המשחק. פאקו משתמש בהם כקשרים נוספים שאינם בהכרח צמודים לקו – בצד ימין, כשמיכה משחק, ייני מיישר קו עם חוליית ההתקפה ובכך מאפשר למיכה לשחק בצורה חופשית יותר בצד ימין ולחתוך לאמצע. במקרים כאלה, המערך של מכבי נראה כך:

מערך תמונה

מערך תרשים

בן-הרוש, מצד שני, משחק לעיתים ממש במרכז השדה כקשר דפנסיבי שמצטרף להתקפה בסיטואציות ספציפיות. בתמונה המצורפת, המקומות בהם ייני ובן-הרוש קיבלו את הכדור בחצי המגרש של חיפה (עד ההרחקה השנייה):

ייני ובןהרוש

כתוצאה, שני המגנים היו מעורבים מאד במשחק ההתקפה ובסיום ההתקפות. בן-הרוש סיים את המשחק עם לא פחות מ-4 בעיטות לשער ובמהלך הפנדל היה זה ייני שמצא את עצמו בתוך הרחבה בעמדה טובה לבעיטה. זו מגמה שמתבטאת בבירור בסטטיסטיקה:

השוואה ייני בן הרוש

עם כל הבעיות ההתקפיות, מכבי סיימה עם 23 בעיטות לשער. מכבי שיחקה פוזשנים די ארוכים, ואולי מכך נובעת התחושה אצל אוהדיה שהקבוצה מתקשה בהתקפה לעומת העונה שעברה (כיוון שיש פחות פוזשנים והם איטיים יותר). הסטטיסטיקה מספרת סיפור קצת אחר:

השוואה סוזה פאקו

* חיפה בחוץ: מחזור 3 בעונה שעברה.

יחס המרה: כמות ההתקפות שמסתיימות בבעיטה לשער

  3 comments for “חזרנו מחיפה. מסכמים ניצחון צהוב

 1. צשה
  14 בינואר 2015 at 12:37 am

  וואו תודה פשוט אדיר

 2. Oded
  15 בינואר 2015 at 5:45 am

  מרתק, תודה

 3. ברק
  15 בינואר 2015 at 9:03 am

  תודה רבה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *