סבלנות. פרידה מבית"ר של קורצקי

חוסר הסבלנות הכללי בבית"ר תחת קורצקי התבטא גם בסגנון המשחק קצר הרוח של הקבוצה, שבעטה העונה 123 פעמים מחוץ לרחבה וכבשה רק שלושה שערים (2.4% הצלחה). איה עם הפרטים

אחד המאפיינים הבולטים והבעייתיים מהם סבלה התקפת בית"ר ירושלים תחת קורצקי הוא המהירות שבה שחקניה מסיימים התקפות בבעיטות מרחוק.

בתחילת העונה ראינו את בית"ר מחפשת כדורים ארוכים מהמגן, הבלם או מקשר האמצע, וגם אם הכדור לא היה מגיע ליעדו, שחקני בית"ר הפעילו לחץ, זכו בכדור וכך הגיעו במהירות אל השער. כך היה, למשל, במשחק מול מכבי חיפה בטדי – לחץ שהפעילו אזולאי ומטוביץ' לאחר כדור ארוך שלא הגיע ליעדו הפך להתקפה מהירה שהסתיימה בשער מצוין.

במחזורים האחרונים שיחקה בית"ר מול קבוצות שמשחק הלחץ מולן אינו רלוונטי – הן לא חיפשו להחזיק בכדור והעדיפו שבית"ר היא זו שתיזום ראינו את הקושי הזה לדוגמא מול קבוצות כמו הפועל חיפה (בטדי) וסכנין (בדוחא), שתי קבוצות שהעדיפו לחכות מאחור ולצאת למתפרצות.

​השינוי שנעשה בבית"ר בעקבות כך היה ניסיון להנעת כדור 
– הנעת כדור סבלנית ומדויקת מאפשרת ליותר שחקנים להשתתף בהתקפה ולהכנס לרחבה.

 מערך2-2

אלא שקשרי בית"ר בוחרים פעמים רבות מדי לסיים את ההתקפות הטובות האלה דווקא בבעיטות מרחוק. הנה שתי דוגמאות לשתי התקפות רצופות מהמשחק מול הפועל ת"א:

1

1.
ממן עם הכדור. מטוביץ' ודסה – פנוי לחלוטין – מרווחים יפה את המגרש. ברחבה ובקרבתה ארבעה שחקני בית"ר, ובסך הכל שבעה שחקנים בהתקפה הזו עם הפנים לשער ובמרחק של עד 30 מטר מהשער. למרות זאת, ממן יסיים את ההתקפה בבעיטה לא נוחה מרחוק.
2

2.
ההתקפה הבאה של בית"ר מיד אחרי כדור השוער של אדל, תתחיל בהנעת כדור טובה וסבלנית. גם במקרה הזה, אפשר לראות שמטוביץ' ודסה – פנוי לחלוטין – מרווחים יפה את המגרש. ברחבה הפעם שני שחקנים (+דסה בסיום המהלך) ושחקן נוסף עם הפנים לשער (ממן). למרות זאת, אזולאי יסיים את ההתקפה בבעיטה מרחוק.

יכול להיות, שבבחינה נקודתית של רבות מהבעיטות של שחקני בית"ר, אפשר למצוא להן הצדקה –לממן, אזולאי ואצילי טכניקת בעיטה די טובה ובחלק מהמצבים הבועטים היו בעמדה טובה מול השער וללא שמירה הדוקה, אבל מבחינה סטטיסטית נראה שאין צידוק ממשי לבחירות האלה: בית"ר הבקיעה העונה בסך הכל 3 שערים בבעיטות מחוץ לרחבה (לא כולל מצבים נייחים ישירים). לשם כך, בעטה לא פחות מ-123 בעיטות, המשמעות: כמעט 41 (!) בעיטות בשביל שער אחד.

3
4
הנתונים מתייחסים למחזורים הבאים"
* הפועל ת"א: סיבוב 1 (מח' 1-13)

* מכבי חיפה: מח' 1-15 (למעט 14)

*הפועל ב"ש: מח' 1-16 (למעט 8, 13, 15)

*מכבי ת"א: מח' 1-18

*בית"ר ים מח' 1-18

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *