מאז שהלכת. על הפועל תל אביב פוסט-ורמוט

גבי פיאסצקי עם השינויים בהפועל תל אביב מאז עזיבת ורמוט: שני קשרים באמצע, כדורים ארוכים לחלוצים ולחץ רך על היריבה.

במשחקים האחרונים, וגם בשבת האחרונה מול הפועל ב"ש, הפועל ת"א עלתה במערך של 4-4-2 מסורתי, עם רייכרט ואבוטבול במרכז השדה.

שני קשרי אמצע משמעותו, בדרך כלל, חסרון מספרי מול רוב קבוצות הליגה שמשחקות בוריאציות שונות של שלושה קשרים באמצע (4-3-3 או 4-5-1 או 5-3-2). החסרון הזה גורם לכך, שהפועל הראתה בעיקר "לחץ רך", כזה שלא נועד לחטוף כדורים אלא בעיקר לשבש את משחק הנעת הכדור של היריבה במרכז השדה.

בתמונה אפשר לראות ששלושה משחקני החלק הקדמי נמצאים בחצי המגרש של ב"ש – הקישור האחורי רחוק מהם, עמוק בחצי המגרש של הפועל.

תמונה 1 - לחץ רך

רייכרט ואבוטבול משחקים קרוב מאד לבלמים, כאשר אבוטבול משחק ממש כבלם שלישי במקרים רבים – גם כאשר רייכרט הדינמי יותר מיישר קו עם יחזקאל וספורי כדי ללחוץ, וגם כאשר פלאח, כהרגלו, מנסה להרוויח את הכדור באזור מרכז המגרש.

צורת המשחק הזו הקשתה מאד על ב"ש לייצר מצבים בהתקפות שמבוססות על הנעת כדור, ורוב האיומים של ב"ש לשער נבעו מטעויות בהגנת הפועל או ממצבים מקריים אחרי כדורים ארוכים.

הבעיה מבחינתה של הפועל הייתה, שגם היא הוגבלה לסוג כזה של מצבים – כדורים ארוכים שמדלגים על הקישור (ללא ורמוט, אין להפועל קשרים שמסוגלים להוביל את הכדור במרכז השדה, גם בפוזשן וגם במשחק מעבר) או ניסיונות ממצבים נייחים.

ב"ש הגיעה ליותר מצבים כיוון שהאיכות של שחקניה (וביחס הפוך הטעויות שהם עושים) גבוהה יותר והם מהירים כמעט בכל עמדה. הפועל תצטרך להתמודד עם בעיות דומות גם מול מכבי חיפה, לה כשרון רב באגפים ומגנים מהירים שיכולים להצטרף להתקפה – אם הפועל לא תעניש על עלייתם הגבוהה.

חלוצי הרכש של הפועל משפיעים בינתיים יותר מבחינה תיאורטית – כאשר הם אחראים לשינוי המערך בשלושה מתוך ארבעת המשחקים האחרונים (כולל המשחק בטדי, לפני מינויו של אלי כהן). אבל בפועל, שניהם לא משפיעים מספיק, ממעטים לגעת בכדור בתוך הרחבה ולא מדויקים מול השער.

כמו הפועל, גם מכבי חיפה היא קבוצה שמתקשה לשלוט באמצע ולהגיע למצבים במשחק מסודר, כך שגם במשחק בשני צפוי שנראה משחק שירוץ מרחבה לרחבה. מול אשדוד, חיפה סגרה עניין בהתקפות בצורה מהירה ויעילה כשהיא מתבססת על כדורים ארוכים מעל לקו הקישור. בסוג משחק כזה, הצפיפות שיוצרים אבוטבול ורייכרט יכולה להיות רעיון טוב. התקפית, הפועל תצטרך לנצל בצורה טובה יותר טעויות בהגנה ועליה גבוהה של המגנים בכדי להוציא נקודות.

  1 comment for “מאז שהלכת. על הפועל תל אביב פוסט-ורמוט

  1. סמי
    25 בפברואר 2015 at 6:33 pm

    כל הכבוד. גם לנתח בדיעבד זה קשה וצריך לדעת איך, אבל לחזות מראש ולהצליח לאפיין את המשחק לפני השריקה ,זאת יכולת שצריך להעריך. בהצלחה גם בעתיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *