תכלה עונה ונתוניה. סיכום סיבוב שני וליגה סדירה

מי הקבוצה שהבקיעה הכי הרבה שערים בסיבוב השני וכמה מקומות היא עלתה בטבלה? מי קבוצת הבית הטובה ביותר? איה שורק עם סיכום סטטיסטי מרתק של הליגה הסדירה בליגת העל

461 שערים הובקעו בליגה הסדירה, 60% מהשערים העונה מובקעים במחציות השניות.

הבקעת שערים בהתפלגות למחציות:

1

ספיגת שערים בהתפלגות למחציות:

 

2

קבוצת הבית הטובה ביותר בליגה היא הפועל ב"ש עם 86% הצלחה. זהו אחוז ההצלחה הגבוה ביותר שלה בעשרים השנים האחרונות (בהן הייתה 14 עונות בליגת הראשונה). הנתונים מתייחסים לליגה סדירה בעונות פלייאוף או 2 סיבובים בעונות אחרות. הנה אחוזי ההצלחה של ב"ש בבית בעונות האחרונות:

 

3

בעונה שעברה, אגב, ב"ש עשתה בפלייאוף רק 33% הצלחה בבית.

בחוץ, ב"ש ממוקמת רק במקום החמישי (תודה לדולב סבג על התיקון).

4

המבקיעה המצטיינת של הסיבוב השני: בית"ר ירושלים עם 24 שערים. זה היה שווה לה התקדמות של 3 מקומות בטבלה.

 

8

רוב מכריע משעריה של בית"ר בסיבוב השני היו בהתקפות מעבר או מתפרצות: 52% מהשערים הובקעו כך. אצל הפועל, לעומת זאת, רק 16% מהשערים בסיבוב השני היו בהתקפות מעבר.

בית"ר, הפועל חיפה ומכבי נתניה הן הקבוצות היחידות שהבקיעו יותר בסיבוב השני מאשר בראשון. בסך הכל הובקעו 47 שערים פחות בסיבוב השני מאשר בראשון (בעונה שעברה הייתה עליה בסיבוב השני לעומת הראשון).

הירידה המשמעותית היא בשערים מתוך הרחבה: 152 בסיבוב השני לעומת 183 בסיבוב הראשון, כאשר דווקא השערים מחוץ לרחבה נשארים בכמות דומה (30 בראשון, 28 בשני). הפועל חיפה היא הקבוצה היחידה בליגה שלא הבקיעה מחוץ לרחבה. מכבי תל אביב, הראשונה בקטגוריה הזו, הבקיעה תשעה שערים: 6 בסיבוב הראשון ו-3 בשני.

 

5

*הנתונים ללא נייחים ישירים ופנדלים

גם בכמות ההבקעות כתוצאה ממצבים נייחים חלה ירידה בסיבוב השני: 44 לעומת 62, וגם בפנדלים: 13 לעומת 23.

בסך הכל הובקעו 19 שערים מבעיטות חופשיות ישירות לעומת 25 בתקופה המקבילה בעונה שעברה. מי שהייתה פקטור משמעותי במצבים נייחים בעונה שעברה, הפועל ב"ש (23 שערים בעונה כולה, מתוכם 9 בבעיטות ישירות) לא מצליחה לייצר כמות דומה העונה (6 שערים בלבד, 0 בבעיטות ישירות).

עירוני ק"ש לעומת זאת, עומדת כבר כעת על 13 שערים ממצבים נייחים לעומת 15 בכל העונה שעברה.

7

שתי קבוצות נוספות שהסתמכו על מצבים נייחים הן מכבי נתניה ומ.ס אשדוד (11 שערים כ"א). לשתיהן בועטים דומיננטיים: דוידוב וערן לוי אחראים ל-6 שערים כ"א: אצל לוי אלה 6 בישולים, ודווקא השער היחיד של נתניה מבעיטה חופשית התרחש כשהיה על הספסל לטובתו של שריקי.

המספרים של המצבים הנייחים לא כוללים פנדלים. הקבוצה שנהנתה הכי הרבה משערים מהנקודה הלבנה היא מכבי ת"א עם 7 שערים (והחמצה אחת) (תודה לערן על התיקון). ב"ש קיבלה יותר פנדלים (9) אבל נהנתה פחות אחרי שהחמיצה 4 מתוכם. בסך הכל שלושת המוליכות קיבלו 20 פנדלים מתוך 46 שנשרקו בליגה הסדירה. 26 הפנדלים הנוספים התחלקו בין 9 קבוצות, כאשר עכו ומכבי פ"ת לא זכו לאף פנדל (גם מכבי ת"א של רב"ש, עונת 08/09, לא נהנתה מפנדל לזכותה).

35 מהפנדלים בליגה נשרקו בעקבות הכשלת שחקן, ו-11 בעקבות נגיעת יד. יובאנוביץ' מעכו גרם ל-4 פנדלים (אחד בכל 6 משחקים בערך). ב"ש זכתה בהרבה פנדלים, אך גם נתנה לא מעט: 9 פנדלים נשרקו לחובתה (5 הכשלות ו-4 נגיעות יד).

רוב סוחטי הפנדלים בליגה הם ישראלים (27 לעומת 8), אבל הפנדלים נשרקים בצורה שווה פחות או יותר (22 לזרים, 24 לישראלים). אגב, בליגה שותפו יותר שחקני התקפה זרים – קשרים התקפיים וחלוצים (30) משחקני הגנה זרים – שוערים, בלמים ומגנים (28).

בסך הכל אחוזי הדיוק של כל הליגה בפנדלים: 78%, ירידה של עשרה אחוזים מהעונה שעברה.

  5 comments for “תכלה עונה ונתוניה. סיכום סיבוב שני וליגה סדירה

 1. דולב סבג
  19 במרץ 2015 at 9:27 pm

  יש לכם טעות בנוגע למיקום בצבירת נקודות בחוץ. ב"ש לא שביעית היא חמישית. היא אומנם צברה אותה כמות נקודות כמו רעננה ואשדוד אבל הפרש השערים שלה טוב משל שתיהן.

  בכלל לא ברור בכל הטבלאות האחרות לפי מה מסודרות הקבוצות, כי די ברור שברוב הפרמטרים ב"ש מהמובילות אבל רשומה באמצע/סוף.

 2. ערן מכבי
  19 במרץ 2015 at 10:02 pm

  מכבי קיבלה 7 פנדלים העונה. 6 מתוכם בעט זהבי (והבקיע 5) כמו שצויין בכתבה, ועוד אחד בעט עדן בן בסט (והבקיע אותו)

 3. איה
  19 במרץ 2015 at 10:15 pm

  דולב וערן אתם צודקים, תודה על התיקונים

 4. משה
  24 במרץ 2015 at 4:11 pm

  האם תוצאת תיקו נחשבת באחוז ההצלחה של קבוצה? או שרק ניצחון נחשב?

  • איה
   24 במרץ 2015 at 4:12 pm

   כן, חישוב אחוזי ההצלחה הוא לפי נקודות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *