סדנא בהתמודדות עם לחצים. מכבי מנצחת את חיפה

המשחק בבלומפילד הוכרע בדקה האחרונה אבל חשף הבדלים עמוקים בין שתי הקבוצות, בעיקר בכל הקשור להפעלת לחץ והתמודדות איתו

המשחק בין מכבי ת"א למכבי חיפה הסתיים בצורה דרמטית מאד, אבל הפערים בין הקבוצות במהלכו היו די גדולים. בעיני הם התבטאו בשני פניו של משחק הלחץ – ביצוע של משחק כזה, והתמודדות מולו.

1. לחץ במרכז השדה. מכבי ת"א הפעילה לחץ במרכז השדה ששיתק לחלוטין את מכבי חיפה, וזו התקשתה לפתח התקפות – גם מסודרות וגם במתפרצות. זו כבר עונה שנייה שהלחץ שמפעילה מכבי ת"א באמצע מנצח לה את המשחק אם במוקדם ואם במאוחר. בלבול בחר בגישה מעניינת למשחק, כאשר הרכיב דווקא את בניון כקשר אמצע. זו בחירה מפתיעה בעיני משתי סיבות – אחת, ברור שמרכז שדה של בניוןקמארהידין יתקשה להתמודד עם האגרסיביות של הצהובים באמצע ושנית, מכבי ת"א התקשתה מאד בשבועות האחרונים דווקא מול קבוצות ש"ויתרו" על הניסיון לשלוט במרכז השדה ושיחקו עם שני קשרים אחוריים במערך של 4-4-2: בית"ר, הפועל חיפה ומכבי נתניה. בשלושת המשחקים האלה מכבי החזיקה בכדור אך התקשתה התקפית, העלתה עוד ועוד שחקנים קדימה ושילמה על כך בטעויות קשות בהגנה שלא ניתן היה לתקן אותן בגלל מיעוט השחקנים בחלק האחורי.

לחיפה כלים טובים לסוג משחק כזה, ואת היכולת שלה לצאת למתפרצות קטלניות ראינו פעמיים בבלומפילד העונה: גם בסיבוב הראשון מול מכבי ת"א וגם במשחק הרדיוס מול אשדוד. הצבתו של בניון אולי השחקן המשמעותי ביותר בהתקפות המעבר של הירוקים, בין אם נוגע בכדור ובין אם רק עושה תנועה נכונה – דווקא במרכז השדה הצפוף גרמה לכך שהוא כמעט ולא נגע בכדור (26 פעמים בלבד) וחיפה לא ייצרה כמעט כלום במחצית הראשונה (2 בעיטות מחוץ לרחבה, בעיטה נוספת בתוך הרחבה – שלושתן לא במסגרת).

מעבר לזה, חיפה נראתה רכה מאד במחצית הראשונה ולא הפריעה לקצב שהכתיבה מכבי ת"א – את המחצית הראשונה סיימו הירוקים עם עבירה אחת בלבד. במחצית השנייה הירוקים נראו קצת יותר אגרסיביים, ובעיקר אחרי כניסתו של מיצ'ל למשחק במקום שכטר. התקפית, גם במחצית השנייה היא התקשתה, וסיימה אותה עם נתונים דומים לאלה של המחצית הראשונה בהבדל אחד: עטר דייק למסגרת והבקיע.

מצידה של מכבי ת"א ראינו משחק לחץ אגרסיבי ואפקטיבי, בעיקר במחצית הראשונה אבל גם אחרי השער של מכבי חיפה בשנייה. את האגרסיביות אפשר לראות בקטע הוידיאו, אבל את האפקטיביות עדיף לראות במפה המצורפת, שמציינת את המקומות בהם הרוויחה מכבי ת"א את הכדור במהלך המשחק (כלומר העבירה לשליטתה – ללא פעולות הגנתיות שרק עיכבו את ההתקפה החיפאית). הנקודה המעניינת היא כמות החילוצים בשליש המרכזי של המגרש.

חילוצים

 1. התמודדות עם לחץ היריבה. בצד השני של משחק הלחץ, ראינו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות ביכולת להתמודד עם סוג כזה של משחק. בעיני, ההבדלים מתחילים ביכולת של הקבוצה להתחיל התקפה מהשוער מבלי לאבד את הכדור מיד. זה כמובן לא תלוי רק ביכולת השוער, אלא גם בעמידה של השחקנים במגרש. סטויקוביץ', למרות בישול נפלא לעטר, הציג משחק רגל די בינוני ואינו מהווה אופצית מסירה לחבריו להגנה. רק פעם אחת במהלך המשחק קיבל סטויקוביץ' מסירה בחזרה מהבלם. חואןפאבלו לעומתו, מהווה תמיד חוליה מקשרת בין שני הבלמים, מקשה להפעיל לחץ על הבלמים ומשחרר שחקן שדה אחד נוסף לפחות (בד"כ אחד מהמגנים או קשר מרכזי). בטווחים הבינוניים ארוכים ניכר הפער הסטטיסטי המשמעותי בין סטויקוביץ' (25% השלמת מסירה) לחואןפאבלו (50%). בסך הכל חיפה בזבזה 10 התקפות שהסתיימו כבר אחרי מסירת השוער.

כך זה נראה אצל מכבי ת"א –

http://https://youtu.be/HYP6kzV3dJ4

וכך אצל מכבי חיפה –

מבחינת מכבי ת"א, מעניין היה לראות גם את התפקוד של דור מיכה, שהיה שונה מעט ממשחקים קודמים. עמדת המוצא שלו אמנם הייתה באגף, לפחות מבחינה תיאורטית, אבל בפועל שיחק בעיקר במרכז השדה ובסמוך לרחבה, כאשר איגייבור/בןהרוש ומיטרוביץ'/ייני ממלאים את המקום באגף.

במפה מסומנים המקומות בהם קיבל את הכדור במהלך המשחק.

  8 comments for “סדנא בהתמודדות עם לחצים. מכבי מנצחת את חיפה

 1. שגיא
  24 במרץ 2015 at 2:29 pm

  טור מעולה. מי שצפה במשחק ראה איך מכבי פשוט הורגת את חיפה במרכז המגרש.
  במהלך המשחק שלחתי סמס לחבר חיפאי שישב בבלומפילד ובו כתבתי שמכבי משחקים כמו מתאבדים שיעים וחיפה כמו ילדות בת מצווה. עכשיו אני רואה איך ולמה בדיוק חשבתי מה שחשבתי. בנוסף להקרבה, משמעת טקטית בכמה רמות מעל חיפה.

 2. רון
  24 במרץ 2015 at 4:42 pm

  עם כמה שמכבי ת"א שלטה במשחק והיה לה משחק לחץ נהדר וקטסטרופלי של מכבי חיפה מנגד. עדיין היא לא הגיעה למצבים מסוכנים, שניים בלבד בכל המחצית הראשונה. לא היה לי חשש בכלל שהמשחק יגמר בתבוסה למרות שהיה משפיל לראות את זה.
  גם נגד הפועל ת"א, הצהובים שלטו ללא עוררין ועדיין לא הגיעו למספיק התקפות מסוכנות.
  שער מקרי של עטר כמעט וגרם למשחק הזה להיגמר בתיקו ואף אחד לא היה זוכר את השליטה של מכבי ת"א.
  חבל שראיוס לא שיחק, מאמין שהיה מצליח להעביר לעטר או שעטר כמה כדורים, בניון היה חלש מאוד!

  נ.ב. כותבים דוגמה ולא דוגמא

  • אורי
   24 במרץ 2015 at 5:25 pm

   אתה צודק… זה בגלל שחוץ מזהבי אין לנו אף שחקן בסגל שמסוגל לשים את הכדור בשער…

   שנה הבאה זה יהיה שונה לגמרי, יהיה חלוץ סוף סוף לרמה שלנו, בן בסט לא מתחבר לקבוצה, בדש בינוני.

   וטל בן חיים פשוט 0 תרומה כבר בערך חודשיים וחצי אם לא יותר, לדעתי הוא ימכר בקיץ כי הוא אם הוא עד עכשיו לא השתפר הוא כבר אף פעם לא יצליח.

   לדור מיכה יש סיומת של ילדה בת 5…

   יצחקי ענק אבל היה פצוע שנה

   ורמוט בריא במקום מיכה, תמוז/זר/קהינדה בעמדת החלוץ, זהבי קשר התקפי במקום מיטרוביץ', ויצחקי בכושר במקום טב"ח והיה נגמר פה 3/4-0 קל.

   פאקו גאון, מצליח לקחת אליפות (דאבל בעזרת השם) עם סקורר אחד בלבד.

 3. ran
  25 במרץ 2015 at 12:23 am

  תולעת, אני חושב שעניין העבירות שרשמת הוא כתוצאה מהשיפוט, משיח החליט לתת.למשחק לזרום ולא לשרוק על כל מגע. מצד אחד חיפה זכתה כך בהרבה כדורים (יחסית ) אבל מצד שני העבירה של עמבה ברחבה שהרבה שופטים היו שורקים עליה ןהגיע הזמן שעמבה יבין את זה לא נשרקה

  • איה
   25 במרץ 2015 at 9:02 am

   ההתקלות בין בן-הרוש לעטר הייתה במחצית השנייה, היו בה הרבה יותר עבירות.

   • רן
    25 במרץ 2015 at 11:39 pm

    דרך אגב, פפ בזמנו עבד עם בארסה להימנע מנבדל כי נבדל זה איבוד כדור מבחינת. שכטר כנראה לא היה בשיכור הזה, כי בכל רגע נתון הוא היה בנבדל ובגלל.זה כמעט ולא קיבל מסירות

    • גדי
     26 במרץ 2015 at 11:41 am

     גם לדעתי שכטר במקרה פספס את השיעור שפפ העביר בבארסה.

 4. אלי
  26 במרץ 2015 at 9:31 am

  דיי, דיי לרשום מכבי נגד חיפה!
  שתי הקבוצות הן "מכבי", והגיע הזמן לצאת מהבועה התל אביבית.
  מדובר במשחק של מכבי ת"א נגד מכבי חיפה.
  אם רוצים לקצר, אפשר להגיד ת"א נגד חיפה (רק במשחק הספציפי הזה, כי יש עוד קבוצות מת"א ומחיפה).
  אבל בשום מצב לא יתכן להגיד מכבי נגד חיפה, כששתי הקבוצות הן מכבי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *