חצי חצי. על התיקו בין חיפה למכבי

שני המאמנים הצליחו לכפות את תכנית המשחק שלהם, אך לא באותן מחציות. איה שורק על המשחק ההפכפך ב"סמי עופר"

מכבי ת"א פתחה את המשחק כמו שפאקו כנראה דמיין: לחץ גבוה שמביא לזכייה בכדור בחצי של חיפה, ותרגום הפעולות האלה להנעת כדור מהירה כדי למצוא את זהבי, מיטרוביץ' ומיכה עם הפנים לשער בקרבת הרחבה. בדקות הראשונות, הנעת הכדור של מכבי הייתה נהדרת. שלוש דוגמאות:

רק בדקה ה-18 מכבי חיפה הצליחה לעבור את קו מחצית המגרש עם הכדור בדריבל, וגם זכתה בכדור חופשי בסיום המהלך. נראה היה שהמהלך הזה אושש את שחקני חיפה, שהתחילו לבצע את מה שכנראה היה תכנית המשחק של בלבול בצורה טובה יותר: ניצול יכולת דריבל במרכז השדה, והעברת כדור מהירה מצד לצד. החלק השני משמעותי במיוחד, כיוון שמשחק הלחץ של מכבי גורם להגנה שלה להתכווץ ולקחת סיכונים גדולים יחסית, ומסירה מהירה לאגף מצאה לא פעם את עטר וטוואטחה / בניון ומשומר בשיוויון או יתרון מספרי.

עוד דוגמא להבדלים אפשר לראות במפות. בראשונה, המקומות בהם חיפה סיימה את ההתקפות ברבע השעה הראשונה:

מח 1

ובחצי השעה עד תום המחצית הראשונה:

מח1 -2

*מקרא: נקודה אדומה מסמלת איבוד במאבק פיזי או בעקבותיו, נקודה לבנה איבוד במסירה, נקודה כחולה איבוד אחר, איקס כחול – סחיטת עבירה במקום מסוכן וכדור=בעיטה לשער

המחצית השנייה הייתה שקולה למדי, ואחרי שאיגייבור יצא הייתה עם יתרון מסוים לחיפה. איגייבור הוחלף במרגוליס, ששיחק על קו ימין, כך שמכבי שיחקה במערך של 4-2-3-1, כשמיטרוביץ' – שחקן לא מהיר במיוחד – אמור לעשות עבודה הגנתית יחד עם אלברמן. זה מערך לא אופטימלי מבחינת פאקו, שמעדיף לרוב את איגייבור לצידו של מיטרוביץ' בסיטואציות האלה. מיטרוביץ' התקשה מאד בהגנה מול המהירות והטכניקה בצד שמאל של חיפה ומכבי נראתה פגיעה. מצידה של חיפה, חן עזרא נכנס למשחק בצורה טובה ולמרות ששיחק רק 19 דקות סיים את המשחק עם 3 בעיטות.

מהצד השני, הכרטיס הצהוב שקיבל זהבי הוציא אותו מאיפוס. עד הצהוב היו לו בסה"כ 4 איבודי כדור (86% השלמת מסירה), שלוש בעיטות ממצבים טובים יחסית ויצירת מצב נוסף למיכה – אחרי הצהוב ועד סיום המשחק הוא איבד את הכדור עוד 12 פעמים (סיים את המשחק עם 81% השלמת מסירה) ולמעט הבעיטה בדקה 78 אחרי הכנה יפה של פריצה, שאר הבעיטות שלו היו ממצבים לא טובים במיוחד (בעיטה מ-40 מטר, בעיטה חלשה באמצע הריצה של מרגוליס) ובעיקר לא השאירו מקום לשחקנים אחרים, כאשר מתוך 12 האיומים של מכבי, זהבי אחראי ל-8 בעצמו (מיכה 3 בעיטות נוספות, מיטרוביץ' 1).

 

  3 comments for “חצי חצי. על התיקו בין חיפה למכבי

 1. D! פה ועכשיו
  6 במאי 2015 at 9:54 am

  איה, תודה על הניתוחים המרתקים והמועילים, כרגיל.

  קשה לחשוב על העונה הבאה לפני ההחלטות הפרסונליות בצמרת אבל אין ספק שנצטרך לראות ריענון רב במכבי כדי להתמודד טוב יותר עם חיסרון כזה או אחר. אין סיבה לתת לחיפה להשתלט ככה על המשחק.

 2. איה
  6 במאי 2015 at 10:06 am

  בהחלט. בעיקר נצטרך לראות קבוצה שנבנית בשביל המאמן – פאקו או מישהו אחר. לדעתי מכבי נפגעה מאד מזה שהסגל נבנה עבור אוסקר ולא מתאים כ"כ לרעיונות של פאקו על היתרונות והחסרונות שלהם.

 3. עידו
  7 במאי 2015 at 6:25 pm

  איזה שחקן את חושבת שמכבי צריכים להביא? עמדה/שם ספציפי…
  לדעתי מה שניתן לראות בקליפ הראשון זה איך משחק המסירות נראה תכליתי ומתפקד כשיש שחקנים שיודעים להניע כדור, לעשות תנועה לעומק ולא לפחד לקבל את הכדור באזורים מסוכנים- זהבי ומיכה שהולכים אחורה זה פתרון מצוין, אבל כל השאר אנמיים מדי וחסרי טכניקה (איגיבור, מיטרו, איינבינדר כשמשחק). רועי קהת מתאים בול לשיטה- קשר 50/50 קלאסי, תנועה לעומק, חד מול השער… ג'ורדי יעשה בשכל אם יחזיר אותו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *