מה קורה לליאו מסי בנבחרת ארגנטינה?

ליאונל מסי של נבחרת ארגנטינה לא מצליח לשחזר את התפוקה שלו במדי ברצלונה. איך לשחקן שזכה ארבע פעמים בכדור הזהב יש שמונה שערים בלבד בטורנירי נבחרות גדולים?

469 שערים כבש ליאונל מסי בקריירת הבוגרים שלו. יש לו 412 שערים ב-482 משחקים רשמיים בקבוצה הבוגרת של ברצלונה, אך כשהוא לובש את חולצת הנבחרת קצב הכיבוש שלו יורד, ועומד על 46 שערים ב-101 משחקים במדי ארגנטינה. וכאילו לא די בכך, 38 מבין 46 השערים האלו נכבשו במשחקי ידידות ובמשחקי מוקדמות כשרק שמונה נכבשו בטורנירי הגמר של הקופה אמריקה והמונדיאל. ארבעה מתוכם נכבשו בשבעת משחקי נבחרת ארגנטינה במונדיאל האחרון, בו שיפר מסי באופן משמעותי את המאזן שלו בטורנירי נבחרות חשובים. כדאי לציין שלמסי תרומה משמעותית מאוד להתקפת נבחרת ארגנטינה גם מעבר לתרומתו בכיבוש שערים.

מסי- תרומה התקפית

כפי שניתן לראות מהטבלה, מספר מספר המסירות של מסי יורד מ61.4 מדי משחק ליגה בברצלונה ל-46.8 מדי משחק בטורנירי הגמר בנבחרת. אולם כדאי להתחשב בכך שמספר מסירות גבוה מאפיין את סגנון המשחק של ברצלונה, ופחות חשוב בארגנטינה. זו הסיבה שששחקני ברצלונה מסרו בעונה החולפת 707 מסירות בממוצע למשחק, ואילו מספר המסירות של נבחרת ארגנטינה בקופה אמריקה הם 603 בלבד. בכל מקרה, למרות שמספר המסירות של מסי יורד באופן משמעותי בנבחרת, מספר מסירות המפתח שלו דווקא עולה במעט, מ-2.5 ל-2.8 במשחק. מספר הבעיטות של מסי מדי משחק אמנם יורד מעט בנבחרת אבל הירידה הדרמטית ביותר היא באחוז הבעיטות שהופכות לשער: אם בברצלונה מסי כובש שער אחד על כל 4.33 בעיטות, בנבחרת מסי צריך לבעוט 9.11 פעמים בשביל לכבוש שער. את ההבדל ביעילות הבעיטות אפשר לתלות במיקום הבעיטות.

מסי- בעיטות

בליגה מסי בועט הרבה יותר מתוך הרחבה: הרבה יותר ממה שהוא בעט בשבעת משחקיו במונדיאל, ומעט יותר מארבעת משחקיו בקופה אמריקה עד כה. זה נותן לנו כיוון, כיון שאם מסי בועט פחות מתוך הרחבה, סימן שהוא מגיע לפחות מצבים בתוך הרחבה. את זה אפשר לתלות בשני דברים: ראשית, בברצלונה מסי משחק כאחד משלישייה קדמית, ולמרות שלעתים הוא מצטרף לקישור, הוא עושה זאת הרבה פחות מאשר בנבחרת. בנבחרת ארגנטינה משחק מסי ממש כקשר התקפי. סיבה נוספת היא שהשחקנים שמשחקים לצידו בברצלונה, בעיקר ניימאר וסוארס, גוררים יותר תשומת לב מהמגנים היריבים ומוצאים את מסי במסירות יותר בקלות, דבר שאפשר לזקוף גם לכישרון, אבל גם להיכרות שמתאפשרת רק במסגרת של קבוצה ,שבה השחקנים נמצאים יחד לאורך זמן ובתדירות גבוהה ומכירים טוב יותר אחד את תנועותיו של השני.

מסי- שערים בנבחרת לפי מפעל

כל זה מסביר את הירידה בתפוקה של מסי בנבחרת באופן כללי, אולם מדוע יש הבדל בין ההספק שלו בטורנירי גמר מול ההספק במשחקי מוקדמות?

כאן קשה לתת הסברים טקטיים. האם מדובר בעייפות מצטברת? טורנירי הגמר משוחקים בקיץ, לאחר עונה שלמה של כדורגל. העונה, לשם המחשה, הגיע מסי לקופה אחרי שצבר 5095 דקות משחק במדי ברצלונה. האם זה משפיע? או שאולי בכלל מדובר בלחץ? שום לחץ לא ניכר על מסי כשהוא ניצח שלוש פעמים וכבש שני שערים בשלושת גמרי ליגת האלופות בהם השתתף. תהיה הסיבה אשר תהיה, בשורה חיובית עבור אוהדי ארגנטינה שממתינים לפריצה של מסי בנבחרת, היא שקצב צבירת השערים שלו נמצא בעלייה ניכרת בשנים האחרונות.

גרף שערים

אל תפספסו גם:

השתתף בהכנת הכתבה: גפן

נתונים: Opta, starplayerstats.com

צילום: ויקישיתוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *