היורש של רייכרט? על העונה המרשימה של שלומי אזולאי

שלומי אזולאי מאיים על השער יותר מראדי ואיגיבור, מתקל יותר ממיטרוביץ' ואוהב לרוץ לעומק ולהוציא מתפרצות מהירות. האם שלומי אזולאי הוא הרכש הבא של קרויף?

שלומי אזולאי פרץ בסערה אל תודעת אוהדי הכדורגל במהלך עונת 2014/2015. לאחר שבשנים האחרונות הסתובב בעיקר בליגות הנמוכות, קיבל הקשר בן ה-25 את הצ'אנס הממשי הראשון שלו בליגת העל בבית"ר ירושלים, ששאלה אותו מעירוני ראשל"צ. שער הניצחון שלו נגד מכבי חיפה במחזור השני שם אותו תחת אור הזרקורים וסימן את תחילתה של עונת הפריצה שלו, שהסתיימה עם בחירתו לתואר "תגלית השנה" של שחקני ליגת העל. בפן ההגנתי של המשחק, אזולאי מתקל בכמות לא רעה ביחס לקשר 50-50, אך הערך המוסף שהוא נותן למשחק של בית"ר מתפקידו במרכז המגרש, הוא דווקא בפן ההתקפי:

 

בית''ר ירושלים בעיטות

מעניין לגלות שדווקא אזולאי, שמשחק בעמדה אחורית יחסית לארבעת חבריו לחמישיית שחקני בית"ר שבעטו העונה הכי הרבה לשער, מוביל עליהם בפער כל כך גדול. ניתן לראות שאחוזי הדיוק שלו בבעיטות למסגרת הם הנמוכים ביותר מבין החמישייה, אבל את העובדה הזאת אפשר לייחס לכך שרוב משמעותי מסך הבעיטות שלו נבעט מחוץ לרחבה (76.25%), כשכמות הבעיטות שלו מתוך הרחבה היא דווקא הנמוכה ביותר מבין החמישה. גם יחסית לשחקנים מקבוצות אחרות המשחקים בעמדות דומות מספר הבעיטות הגבוה של אזולאי בולט:

בעיטות מחוץ לרחבה של קשרים

מהטבלה הזו עולות מספר נקודות. ראשית, איגייבור, מיטרוביץ' וראדי ביחד בעטו בסה"כ 97 בעיטות בכל העונה, רק 17 בעיטות יותר מ-80 הבעיטות שבעט אזולאי לבדו. יחד עם זאת, יש לציין שבמכבי תל אביב, רוב הבעיטות נלקחות על ידי ערן זהבי, סיטואציה איתה אזולאי לא מתמודד בבית"ר ירושלים. אם נחשב את אחוז הדיוק המשוקלל בבעיטות של שלושת הקשרים של מכבי לעומת זה של אזולאי, נמצא שהוא זהה (33%). בנוסף, מבחינת יחס הבעיטות מחוץ לרחבה לעומת אלה מתוך הרחבה – המספרים של אזולאי מזכירים את אלו של מיטרוביץ' וראדי יותר מאשר את איגייבור. דבר נוסף שיש להביא בחשבון, הוא שבעיטות רבות מחוץ לרחבה לא אפיינו את אזולאי בלבד, אלא את בית"ר כולה לאורך כל העונה.

למרות מספר הבעיטות הגבוה מחוץ לרחבה, אזולאי כבש רק שער אחד בלבד בבעיטה מרחוק, לעומת שניים של מיטרוביץ' וראדי: אם אצל אזולאי מתוך 61 בעיטות מחוץ לרחבה אחת בלבד הסתיימה בשער, אצל ראדי ומיטרוביץ' 47 בעיטות הניבו 4 שערים.

גולים מול בעיטות

אם נשווה את נתוני המסירות, אחד האלמנטים החשובים של קשר 50-50, של אזולאי לאלו של מיטרוביץ', מתקבלת התמונה הבאה:

השוואת מסירות

ההבדל העיקרי בין השניים הוא ה"דחיפה" קדימה של הכדור. מיטרוביץ' מנסה למסור יותר קדימה, דבר המשליך גם על ההבדל בכמות מסירות המפתח. דבר נוסף שיכול להשפיע על כמות מסירות המפתח, הוא החלק ההתקפי של הקבוצה. החלק הקדמי של מכבי תל אביב כולל את מלך השערים של הליגה, ערן זהבי, שמצטיין בתנועה לעומק, מה שבאופן טבעי יגרור נסיונות רבים של מיטרוביץ' והשחקנים האחרים למצוא אותו בעמדה טובה מול השער. מן העבר השני, לבית"ר היה מחסור בולט בסקורר שירכז אליו את תשומת הלב בהתקפה. מלך השערים של הקבוצה הוא איציק כהן, שכבש 7 שערים בלבד, לעומת ה-27 של זהבי. כאשר משווים את הנתונים ההגנתיים של השניים, התמונה היא כזו:

 

השוואת הגנה

אחוזי ההצלחה של תיקוליו של אזולאי גבוהים משל מיטרוביץ', והעובדה שהוא מתקל מספר רב יותר של פעמים אף מעצימה את הנתון הנ"ל. מיטרוביץ' אמנם משתלט יותר על כדורים תועים, אך יכול להיות שניתן לייחס זאת לעובדה שכקבוצה, מכבי התאפיינה בביצוע לחץ בחלק המגרש של היריב, יותר מאשר בית"ר, מה שגורם לאיבודי כדור ומסירות לא מדויקות של היריבות.

אחד האלמנטים הבולטים במשחקו של אזולאי הוא ההצטרפות מאחור על מנת לייצר עוד אופציה לאיום התקפי על השער. כפי שראינו ההצטרפות באה לידי ביטוי בדרך כלל בבעיטות מחוץ לרחבה, אך גם בבעיטות מתוכה כמו בוידאו, או כמו בשער שכבש נגד מכבי חיפה במחזור השני. דבר נוסף הוא הנסיון להוציא במהירות התקפה מתפרצת כאשר הוא נמצא עמוק בחצי המגרש שלו, מבלי שהוא משתהה עם הכדור.

אחד המהלכים הבולטים של אזולאי הוא קבלת הכדור במרכז המגרש, מסירה ימינה אל הקשר או המגן שנמצאים על הקו, וריצה אל תוך הרחבה על מנת לקבל בחזרה כדור עומק מהשחקן אליו מסר. הוא ביצע את המהלך הזה שוב ושוב במהלך העונה, והצליח להביא את עצמו למצב טוב בכל אחד מהם, בעיקר במשחק מול הפועל תל אביב, בו הוא קיבל כדור עומק ומגיע חופשי לגמרי מול השוער.

 

 

בכל הקשור ליצירת מצבים, אזולאי מספק לחברי 0.7 מצבים במשחק. יחד עם זאת, הוא בישל שער אחד בלבד שלא במצב נייח. כך נראים המספרים שלו בהשוואה לשחקנים בולטים נוספים בליגה:

 

יצירת מצבים

כמות המצבים שיוצר אזולאי למשחק היא נמוכה יחסית. כאן עולה השאלה ממה נובעת העובדה הזו: האם מתבנית המשחק של בית"ר והמחסור בחלוץ דומיננטי, או שמא אזולאי מוסר לעומק בשטח צפוף פחות טוב מהשחקנים האחרים ברשימה?

אם מתחשבים בכך שזוהי עונתו הראשונה בליגת העל, המספרים של אזולאי מרשימים, ולא נופלים מאלו של הקשרים הדומיננטיים בליגה, אך יש מקום לשיפור בכל הקשור למספר השערים מהבעיטות הרבות מחוץ לרחבה. כעת נשאר לראות האם תהיה המשכיות לעונה המוצלחת שלו, בין אם בבית"ר ירושלים ובין אם בקבוצה אחרת.

אל תפספסו גם:

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *