עם הפנים אחורה. לקראת המשחק בפלזן

במשחק הראשון בבלומפילד, יוקאנוביץ' ויתר על שחקן במרכז המגרש לטובת סגנון משחק התקפי ישיר ומהיר יותר. זה עלה למכבי בנחיתות מספרית באמצע, ובהעדר גמישות בעזרה למגינים. האם בגומלין שוב יקח את הסיכון?

את המשחק הראשון מול פלזן מכבי פתחה במערך התקפי מאד, מעין 4-2-3-1 כשזהבי משחק בעמדה שהיא בין החלוץ לקשר התקפי. המשמעות של מערך כזה היא פגיעה מסוימת ביכולת של מכבי בהנעת הכדור במרכז המגרש, וניסיון לייצר משחק מהיר וישיר יותר. הציוות של נוסא ואלברמן במרכז המגרש הוא ציוות שכמעט ולא ראינו מבחינה פרסונלית וסגנונית. גם אצל סוזה וגם אצל פאקו ראינו אחד מהשניים: אלברמן מאחור במערך של 4-1-2-3 (והוריאציות שלו), כשמיטרוביץ'/ראדי/איינבינדר/נוסא משחקים לפניו, או לצד מיטרוביץ'/ראדי במערך של 4-2-3-1. גם פאקו וגם סוזה העדיפו במערך הזה לשחק עם שילוב של ראדי/מיטרוביץ'/איינבינדר (ולפאקו היה גם את נוסא).

לדעתי אחת הסיבות לכך היא שאלברמן מוסר פחות טוב משלושת אלה, ונוסא גם לא מרבה למסור לעומק. זו אולי הסיבה שאחד התרגילים הנפוצים ביותר שראינו ממכבי גם מול פלזן וגם מול המלטזים היה תרגיל שבו אלברמן מפנה מקום לטב"ח הבלם, וזהבי מגיע לקבל את הכדור עם הגב לשער במרכז המגרש, מוסר אותו במהירות לאגף (לרוב ימין) ורץ או לתוך הרחבה או לאורך הקו. המפה שמסמנת היכן זהבי קיבל את הכדור מול היברניאס בבלומפילד מדגימה יפה את התנועה הזו גם מול פלזן ראינו את התבנית הזו.

זהבי היב

במחצית הראשונה מול פלזן זה עבד פחות טוב וגרם למכבי לכמה איבודים מסוכנים – התרגיל הזה הופך את מכבי לפגיעה משום שהמסירה היא ישירות מהבלם לחלוץ, והקשרים בעצם מחפשים את הריצה קדימה כבר כשהכדור בדרך. איבוד כדור במרכז השדה יכול להפוך בקלות למצב מסוכן בצד השני.

 

זהבי פתח את המשחק בעמדה שבין קשר התקפי לחלוץ שני. היתרונות של העמדה הזו אמורים להיות שהוא יהיה חופשי יותר להכנס לרחבה מקו שני ולמצוא שטחים פנויים. בפועל זה לא כל כך עבד למכבי מבחינה התקפית, וגם יצר לה בעיות הגנתית. התקפית, כיוון שזהבי מחפש כל הזמן את התנועה קדימה במהירות ופחות מניע כדור באמצע, ראינו את דור מיכה שוב ושוב נכנס לאמצע ובעקבות כך את שפונגין "נמשך" למעלה. כשהכדור זז מהר לאגף ובחזרה לאמצע הריווח הזה יצר סיטואציה טובה שבה 4 שחקני ההתקפה של מכבי נמצאו בסביבות הרחבה, ונוסא בקרבתה, אבל כשההתקפה נתקעה, נחשפו הבעיות בתנועה הזו: לפלזן היה יתרון מספרי באמצע והיא סגרה בקלות את הדריבל של מיכה באזורים האלה.

 

 

מי שאמורים היו לנצל את השטחים שזהבי מייצר בתנועה שלו (כשהוא מוציא שחקני הגנה מהעמדות שלהם) היו בן-בסט וטב"ח החלוץ. בן בסט נגע בכדור שלוש פעמים בעשר הדקות הראשונות, אבל הנגיעה הבאה שלו הייתה רק בדקה 32. בן-חיים חיפש בעיקר את התנועה האלכסונית למסירה של מיכה, אבל לא הצליח לנצל את המהירות שלו כדי לעשות דריבלים טובים באגף (לא עבר את השחקן שלו בצד שמאל אפילו פעם אחת – סה"כ 4 ניסיונות כושלים) או תנועה אחרת לעומק. ‏

 

 

מבחינה הגנתית, הכניסות של מיכה ובמחצית השנייה גם של ורמוט לאמצע חשפו את אגף ימין של מכבי למתפרצות, כששפונגין נשאר לבד מול שני שחקנים. מיכה לא סחט אף עבירה במחצית הראשונה, וגם  לא הצליח לעבור את השחקן שלו אפילו פעם אחת; ורמוט סחט 4 עבירות ועבר את השחקן שמולו שלוש פעמים באחד על אחד.במחצית השנייה ראינו סגירה טובה יותר מצד הקישור האחורי.

 

 

גם השער השני גבה מחיר ממרכז שדה שחסר בו שחקן. מכבי עמדה בהגנה במערך של 4-4-2: זה מערך עם סיכון מסוים כשהוא לא משוחק בצפיפות וקרוב לשער. הצ'כים ריווחו את המגרש בצורה טובה והצליחו בעצם ליצור יתרון מספרי לכדור ארוך, שנמסר בקלות ובלי לחץ צהוב. משחק הלחץ של מכבי נראה לא הדוק מספיק, והמרחקים בין השחקנים גדולים. ‏

שער שני

 

 

  4 comments for “עם הפנים אחורה. לקראת המשחק בפלזן

 1. wiz
  4 באוגוסט 2015 at 12:45 pm

  נוסא לא שיחק באותה עונה עם סוזה…

 2. נחום
  5 באוגוסט 2015 at 10:24 am

  כתבה מצויינת, שמראה כמה הצ'כים ממושמעים טקטית.
  אז מה בעצם מכבי צריכה לעשות כדי לא לחשוף את כל הטעויות שלהם באגף?

  • איה
   5 באוגוסט 2015 at 4:57 pm

   לדעתי זה או עיבוי של מרכז השדה בשחקן נוסף שיכול לחפות על ירידה לא מהירה (מכל מיני סיבות) של שחקן האגף ההתקפי להגנה, או הידוק של משחק הלחץ באופן שיסגור אפשרויות מסירה ויאפשר פחות שטחים ליריבה. במחצית השנייה במשחק הזה ריקן נכנס לעמדה של זהבי וזה שיפר את משחק ההגנה (כמובן שגם הצ'כים כבר הובילו 2:0 והיו יותר זהירים ביציאה להתקפה).

 3. miz
  5 באוגוסט 2015 at 11:17 pm

  היי איה, איך את מסבירה את החילופים של יוקאנוביץ' ואת הנצחון?
  זה נראה שהוא פשוט הכניס את כל המוסרים ההתקפיים שיש לו בתקווה שזהבי יעשה משהו!

  במקרה הצליח לו, או שלא…(זהבי)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *