נועז בשמרנותו. על הנצחון של מכבי בפלזן

יוקאנוביץ' הגיע למשחק החוץ הקשה בפלזן כשהוא חייב שני שערי חוץ - אז הוא החליט לעשות הגנה. למרבה הפלא, זה הצליח. איה שורק על הנצחון הגדול של מכבי

על תכנית המשחק של מכבי למדנו בדיעבד ממה ששפונגין אמר בסיום; לדבריו התכנית הייתה לא לספוג עד הדקה ה-65 ואז ללחוץ ולהבקיע. זאת בסך הכל תכנית די טובה, אבל נדמה לי שמכבי לא הייתה מתנגדת גם להבקיע קצת יותר מוקדם, ולא להגיע לדקה 70 בתוצאה לא טובה כמו תיקו אפס במשחק חוץ שבו צריך שני שערים כדי לעלות.

מכבי פתחה במערך זהה למערך שראינו במשחק הקודם, מעין 4-4-2. השינויים היו פרסונליים: ריקן במקום מיכה, יצחקי במקום בן-בסט, טיבי ובן-הרוש במקום קרלוס וזיו. במערך הזה, בגלל שמשחקים רק שני שחקנים באמצע, נוצר די הרבה שטח, ואליו היו אמורים להכנס זהבי וריקן.
מערך 1

ריקן, למרות שהיה נמרץ מאד הגנתית, לא היה אפקטיבי כל כך בהתקפה. זהבי לעומתו המשיך את שיתוף הפעולה הטוב עם בן-חיים הבלם, שהמסירות שלו לעומק הפכו לשלוש חצאי-הזדמנויות שלא הבשילו בגלל שהקרוס של זהבי לא הגיע ליעדו. המסירות האלה, הן אולי אחת הסיבות שבגללן הוא מועדף על פני טיבי בעמדת הבלם הימני. כשטב"ח וטיבי משחקים יחד למכבי יש לראשונה שני בלמים שיודעים להוליך כדור ולמסור לעומק, תוספת משמעותית לעומת העונות הקודמות.
פלזן, מצידה, ניסתה להאט את קצב המשחק מתחילתו מסיבות מובנות. כל כדור שוער התעכב והשחקנים לא היססו לבצע הרבה עבירות (26 בסך הכל) רובן במרכז המגרש. כך נראת מפת העבירות של הצ'כים:

מפת עבירות פלזן

מבחינה הגנתית, אחרי שפלזן הצליחה בשבוע שעבר ליצור יתרון מספרי באגף בזכות התקפות מהירות ששברו את משחק הלחץ של מכבי, נראה שיוקאנוביץ' החליט בתגובה לוותר על סגנון משחק כזה – בחירה מעניינת בנסיבות בהן מכבי צריכה שני שערים – ולשחק הגנה שמרנית למדי, עם אלברמן ונוסא קרוב לקו ההגנה כדי לעזור למגנים.

שינוי נוסף ראינו בעמדה של אלברמן בזמן שפלזן בונה התקפות מאחור. נזכיר, שבמשחק בבלומפילד אחת הבעיות ההגנתיות של מכבי היו הרווחים בין קווי ההגנה שכניסת שחקן צ'כי לתוכם הפכו מיד להתקפה עם יתרון מספרי. כך נראתה תחילת המהלך של השער השני בבלומפילד:

שער שני

גם בתחילת המשחק בצ'כיה נוצרה סיטואציה די דומה (אם כי הכדור במצב פחות נוח להתקפה).

אלברמן 1

אחרי המצב הזה אלברמן הוצב בעמדה קצת יותר אחורית:

אלברמן2

כשהתקפת פלזן התקרבה לרחבה ראינו את אלברמן ונוסא מתקרבים לקו ההגנה ולמגנים – זה מנע התקפות מהירות מהאגף רוב הזמן, אבל יצר מצב שבו כל כדור שנהדף מההגנה הגיע לקישור המרכזי וההתקפי של פלזן למצב טוב לבעיטה מרחוק.
הכניסה של מיטרוביץ' שינתה את המשחק ואולי הייתה הגורם המשמעותי ביותר לניצחון בסופו של דבר, יחד עם היכולת האישית הגבוהה של זהבי כמובן. מיטרוביץ' שינה קודם כל את סגנון המשחק ההתקפי – מניסיונות להעביר את הכדור במהירות לשחקני החלק הקדמי, למשחק שבנוי על הנעת כדור באמצע ופעולות אישיות של דריבלים באגפים.
הימצאותו של מיטרוביץ' באמצע – בפרט אחרי הכניסה של ורמוט שעושה את הכניסות מהקו לאמצע בצורה מצוינת – אפשרה גם לשפונגין לעלות לעמדה גבוהה יותר, מה שהביא בסופו של דבר לשער השני של מכבי. היא אפשרה זאת גם מבחינה התקפית, כיוון שהנעת הכדור נותנת את הזמן לשפונגין להצטרף להתקפה, וגם מבחינה הגנתית, כשמיטרוביץ' מחפה על איבוד אפשרי.

ורמוט שפונגין
סגנון המשחק השולט בכדור ביחד עם הגנה ממושמעת ותחושה של אדישות מצד הצ'כים הביאה לכך, שהבעיטה הראשונה של פלזן לשער במשחק נייד (כלומר לא ממצבים נייחים והמשכם) במחצית השנייה הייתה בדקה 82, וזו שלאחריה בדקה 93.
זו מפת הבעיטות של הצ'כים במשחק נייד, אפשר לראות גם שלוש בעיטות מחוץ לרחבה במחצית הראשונה בדיוק מהמקומות שבהם היה חסר שחקן אמצע נוסף:
מפת בעיטות פלזן

  5 comments for “נועז בשמרנותו. על הנצחון של מכבי בפלזן

 1. רן אצי
  7 באוגוסט 2015 at 1:34 am

  הבעיטה הראשונה הייתה די בהתחלה חואן פאבלו עצר בעיטה מ 25 מטר בערך

  • איה
   7 באוגוסט 2015 at 8:58 am

   צודק, הפסקה קצת התבלגנה – עכשיו מופיע הנוסח המתוקן.

 2. משה
  9 באוגוסט 2015 at 1:10 am

  איה תודה! את נהדרת! כל פעם את מחדשת מחדש

  • איה
   9 באוגוסט 2015 at 2:04 pm

   תודה רבה משה

 3. אוהד
  9 באוגוסט 2015 at 3:38 pm

  אני מתפלא איך בלא מעט ניתוחים של המשחקים נגד פלזן, לא עולה הנקודה הקריטית של בעיית השוער במכבי. צפיתי במשחק השני פעמיים. חואן פאבלו לקח שני גולים אבל לפחות בשלשה ארבעה מצבים, הטעויות האיומות שלו כמעט עלו למכבי בספיגות מיותרות. זו לא הפעם הראשונה, שמשחק הרגל הנורא
  י שלו, כמו גם "הקצרים" שיש לו בראש, מסכנים את מכבי. פאבלו חייב ללכת. כיון שאוחיון צעיר מדי, מכבי חייבת שוער טוב, הרבה יותר מכל תפקיד אחר. הבעיה כמובן, שאין זמן לעבד על תאום עם ההגנה! מה הסטטוס והמחיר של אניימה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *