מה זה באזל?

שלושה ימים לפני המפגש, מיכאל רבין עורך היכרות מעמיקה עם באזל ומסביר ממה כדאי להזהר, איך כדאי לשמור על אמבולו ואילו פעולות יכולה מכבי לעשות כדי לצאת עם תוצאה טובה לקראת הגומלין

לאחר הניצחון המרשים על ויקטוריה פלזן והבטחת עונה אירופית, מכבי תל אביב רחוקה שני משחקים משלב הבתים של ליגת האלופות. רצה הגורל, ומכבי תפגוש בפעם השלישית בשלוש השנים האחרונות את פ.צ. באזל השוויצרית. לעומת מכבי, שעדיין מחזיקה ברובו המוחלט של אותו הסגל משני המפגשים האחרונים מול באזל, הרי שהשוויצרים שינו את פניהם כמעט לחלוטין.

ראשית, בעמדת המאמן, באזל החתימה הקיץ את אורס פישר, מאמנה של פ.צ. תון בעונה שעברה, כמחליפו של פאולו סוזה. פישר מנוסה בזירה האירופית- הוא הגיע פעמיים לשלב הבתים של הליגה האירופית, עם ציריך ועם תון, כאשר עם ציריך הספיק פישר להופיע גם בשלב הפלייאוף של ליגת האלופות בעונת 2011/2012, שם הודחה הקבוצה ע"י באיירן מינכן.

בגזרת השחקנים, באזל היא קבוצה שונה בתכלית מאותה קבוצה שהדיחה את הצהובים פעמיים. כמעט כל כוכבי אותה קבוצה, עזבו אותה: יאן זומר השוער עבר למנשנגלאדבך, פביאן שר הבלם להופנהיים, ולנטין שטוקר להרטה ברלין, מרסלו דיאז להמבורג ומרקו שטרלר פרש מכדורגל בקיץ האחרון. למעשה, כך נראית הרוטציה של באזל מפתיחת העונה:

מערך1

באזל משחקת לרוב 4-2-3-1, כאשר אחד המאפיינים הבולטים של הקבוצה הוא הרוטציה הרחבה. עד כה במשחקיה של באזל שותפו 20 שחקנים שונים, כאשר היחיד שלא החמיץ דקת משחק הוא השוער ואצ'ליק. בליגת האלופות, פרט לואצ'ליק, גם סוחי, הוך, לאנג וביארנסון שיחקו בכל 180 הדקות נגד פוזנן, כאשר ספארי החמיץ 2 דקות בלבד (בניגוד למשחקי הליגה, בהם שיחק 168 דקות לעומת 282 של טראורה). הרוטציה הבסיסית של באזל מורכבת מ16-17 שחקנים, שמהווים אופציות איכותיות לאייש את 10 עמדות השדה.

הרוטציה הזו הופכת את באזל לקבוצה מגוונת, שיכולה להפתיע את מכבי עם מספר סוגים של הרכבים ולהקשות על הצהובים להתכונן לסגנון משחק ספציפי. לדוגמא, בשתי עמדות מרכז הקישור, מתבצעת רוטציה בין קוזמאנוביץ' (שהגיע הקיץ מאינטר), שאקה ואלנני (ששיחקו בשני המפגשים הקודמים מול מכבי). בעמדות הכנף, באזל משתמשת בד"כ ב2 שחקנים מבין ביארנסון, גאשי וקאלה, אך לעיתים משחקת עם אמבולו באחת הכנפיים, כאשר ינקו מאייש את עמדת החלוץ. שחקני השדה היחידים שמשחקים באופן כמעט קבוע הם הבלמים הוך וסוחי, כאשר גם לאנג המגן הימני שיחק ברוב המשחקים עד כה.

מלך השערים של הקבוצה בכל המסגרות הוא מארק ינקו, החלוץ האוסטרי, שהחליף את שטרלר, עם 4 שערים. אחריו נמצאים נמצא דלגדו עם 3 ואחריהם לאנג, גאשי ואמבולו עם 2 שערים כל אחד.

מבחינת פציעות והשעיות לקראת המשחק – מי שייעדר בוודאות הוא זדרבקו קוזמנוביץ' שנפצע במשחק הליגה האחרון מול ת'ון וייעדר מצמד המשחקים מול מכבי. דוידה קאלה, שכבש ובישל בצמד המשחקים מול פוזנאן, ושחקן ההתקפה היפני, יוצ'ירו קאקיטני, בספק גם הם למשחק. בנוסף, גם קשר הרכש ההולנדי ז'אן פול בטיוס הפצוע, ייעדר לפחות מהמשחק הראשון.

אם מסתכלים על סגנון המשחק של באזל, עולות מספר נקודות בולטות:

אחד הנשקים העיקריים של באזל, הוא יציאה מהירה קדימה ממרכז המגרש. באזל מגיעה לחלק גדול מהמצבים שלה מהתקפות שמתחילות באיזור מחצית המגרש, לעיתים ממצבים עומדים או מחטיפות, כאשר היא יוצאת בצורה מהירה קדימה עם מספר שחקנים (שמתחיל ב3 ויכול לעיתים להגיע אפילו ל6) ותוך שניות ספורות מגיעה למצבי הבקעה קורצים. בסרטון הבא, ניתן לראות מספר מהלכים כאלה של באזל במשחקי הליגה מול לוצרן וגראסהופרס, וממשחק ליגת האלופות מול לך פוזנאן:

כשבאזל משתמשת בסגנון הזה, היא נעזרת בעיקר במספר שחקנים: החלוץ אמבולו שמשתמש במהירות והכח המתפרץ שלו (עליו ארחיב בהמשך), ביארנסון, דריבליסט ומוסר מרשים שחותך לאמצע מהאגפים, מתיאס דלגדו שמבצע תנועה לעומק ולחץ על שחקני ההגנה של היריבה ולוקה צופי, מלך הבישולים של הקבוצה שמוסר נהדר תוך כדי תנועה. גם המגנים של באזל, טראורה וספארי מצד שמאל, ולאנג מצד ימין, תורמים לסגנון המשחק הזה, כפי שניתן לראות לדוגמא בשערים שנכבשו מול גראסהופרס (לאנג) וסיון (טראורה):

נקודה נוספת ממנה מכבי תצטרך להיזהר, היא הכדורים הארוכים של באזל. לבאזל יש מספר שחקנים עם יכולת מסירות ארוכות טובה, והיא כבשה העונה  כבר שני שערים שנבעו מכדורים ארוכים שבילבלו את הגנת היריבה:

השחקן שלטעמי יהיה למכבי הכי קשה להתמודד איתו, הוא בריל אמבולו, החלוץ הצעיר בן ה18 (שכבר הוזכר כמועמד לטוטנהאם ויובנטוס). אמבולו הוא שחקן מגוון- מהיר, טכני, ובעל כח מתפרץ מרשים, אשר בו הוא משתמש בכדי להתגבר על שחקני היריבה ששומרים עליו. מכבי לא רגילה להתמודד עם שחקנים בסגנון שלו. על ההגנה יהיה לנסות להרחיק אותו כמה שיותר מן השער, ולקבל החלטות מהירות האם לבצע עליו עבירות כשהוא נמצא באיזורים פחות מסוכנים. אם ההגנה לא תעצור אותו מוקדם, הוא יוכל תוך 2-3 שניות להגיע לאיזור הרחבה עם המהירות שלו, שם לעצור אותו בעבירה יהיה מאוחר מדי, בעיקר כשלבאזל בועטי כדורים חופשיים טובים, כמו דלגדו וגאשי. במשחק הליגה של באזל מול סיון, הקשר האחורי של סיון מנסה לבצע על אמבולו עבירה ברגע שהוא מקבל את הכדור, כ30 מטר מן השער. אמבולו מתגבר עליו והמהלך מסתיים בנגיעת יד שגורמת לכדור חופשי כ-18 מטר מן השער. הכדור החופשי שנשרק לזכותה של באזל, מסתיים בשער של דלגדו:

לאור פערי הרמות, מכבי תצטרך לשחק בצורה מושלמת מבחינה טקטית, תוך התמקדות במספר נקודות מפתח:

 1. הצטרפות מהקו השני – 2 מתוך 5 השערים שספגה באזל העונה, הגיעו כתוצאה מהרחקות של שחקני ההגנה שהגיעו לשחקני הקו השני של היריבה, אשר הצטרפו להתקפה ותרמו להבקעת השער. מכבי תצטרך לשלוח להתקפות המתפרצות והמצבים הנייחים, מעבר לשלישייה הקדמית, גם את הבועטים והמוסרים הטובים שלה מהקישור (מיטרוביץ', ורמוט וריקן לדוגמא), זאת כדי שיוכלו להכניס מיד את הכדור לתוך הרחבה או לבעוט מרחוק, אם הגנת באזל תרחיק את הכדור ולא תהיה מאורגנת. כאן גם לנוסא איגייבור תהיה חשיבות. כשהגנת באזל תרחיק את הכדור, מכבי תצטרך אותו במאבקים הפיזיים, כדי שירוויח את הכדור וישחרר אותו מיד.
 2. מסירות עומק שישברו את קו הנבדל – מכבי תוכל להשתמש באופציה הזו בעיקר דרך כדורים של איגייבור, מיכה ומיטרוביץ' לטל בן חיים המהיר וערן זהבי, שמבצע את תנועת העומק הטובה ביותר בקבוצה. נקודת התורפה במקרה הזה היא המגן הימני, לאנג. בן חיים יצטרך לנסות למצוא את השטחים הפתוחים בין לאנג לבין הבלם שלידו או קו החוץ, והמוסרים הבולטים של מכבי, יצטרכו לתזמן את כדורי העומק אליו. כמו כן, גם זהבי יצטרך לנסות לחפש את השטחים שבין לאנג לבין הבלם על מנת לנצל את תנועת העומק המצויינת שלו, יותר מאשר את אותם השטחים באגף השני. חשוב לציין, שאם ספארי יהיה זה שיפתח בעמדת המגן השמאלי (כפי שקרה עד עכשיו במשחקי מוקדמות ליגת האלופות), ולא טראורה המהיר, למכבי יהיה קל יותר לנסות ולבצע את אותו מהלך גם באגף ימין של ההתקפה. אלה מספר דוגמאות למצבי הבקעה של יריבות באזל שנבעו מהמהלך הנ"ל:

 1. שמירה צמודה על אמבולו – הדרך היחידה להקשות על אמבולו בהגנה היא שמירה צמודה. כשאמבולו מקבל מרווח מהשומר שלו, הוא מתחיל לכדרר, ומשם כבר קשה עד בלתי אפשרי לעצור אותו. גם מבלי שהוא מכדרר, אמבולו יכול להוות סכנה ממשית אם לא נשמר באופן צמוד. במשחק מול לוצרן, אמבולו מקבל את הכדור כ25 מטרים מן השער. הבלם של לוצרן נותן לו מרווח של מספר מטרים, ואמבולו מיד מכניס כדור עומק נפלא בעקב לדלגדו, שמסיים את המהלך ברשת:

 1. ריכוז בהנעת הכדור בחלק האחורי – שחקני באזל אוהבים ללחוץ את הנעת הכדור של היריבה, ובפרט לחכות למסירות חלשות ולא מדויקות בחלק המגרש שלה, ואז לחטוף את הכדור ולצאת להתקפה מתפרצת. במשחקים נגד סיון ות'ון, מהלכים שכאלה הובילו למצבי הבקעה שהסתיימו פעם בעבירה מחוץ לרחבה ופעם בפנדל, שלוו בכרטיס אדום:

 1. להחזיק בכדור כמה שיותר – כשפערי הרמות גדולים, קבוצות נחותות מתפתות פעמים רבות לבונקרים על מנת להקשות על הקבוצה העדיפה כמה שיותר. עם באזל יהיה לסגנון הזה קשה לעבוד, מכיוון שהיא מחזיקה במספר רב של כלים שיכולים לפרוץ בונקרים בקלות יחסית כמו גאשי, צופי, ביארנסון ואמבולו. מכבי תצטרך לנסות ולהחזיק בכדור עד כמה שאפשר. במשחק הליגה נגד תון, לאחר שבאזל עלתה ליתרון בדקה ה-4, היא הורידה את קצב המשחק ונתנה לתון לשלוט בו ולהניע את הכדור. הפנדל אותו הבקיעה תון, הגיע באותן דקות בהן באזל הורידה את הרגל מן הגז. כשתון ניסתה להתגונן לעומת זאת, במחצית השניה, באזל הפעילה עליה מכבש לחצים, ותוך מספר דקות הבקיעה שער והחזירה לעצמה את היתרון.

באזל מגיעה למשחק מול מכבי בכושר נפלא, עם מאזן מושלם של 7 ניצחונות ב-7 המשחקים ששיחקה עד כה. את הניצחונות הללו היא השיגה כאשר שקלזן גאשי, מכוכביה הבולטים בעונה שעברה, עוד לא נמצא בשיא כושרו. באזל אמנם השתנתה, אך עדיין מדובר בקבוצה חזקה מאוד, ברמה גבוהה בהרבה מהקבוצות שפגשה מכבי עד כה העונה, ומכבי תצטרך להתעלות על עצמה על מנת לעבור אותה.

  3 comments for “מה זה באזל?

 1. funfun
  16 באוגוסט 2015 at 4:22 pm

  תודה על הניתוח המעמיק. לאור הכושר הנוכחי של מכבי זו נראית משימה בלתי אפשרית אבל הנבואה ניתנה לשוטים ששותים 🙂

 2. דן לוי
  18 באוגוסט 2015 at 1:40 pm

  !!wow!! עם יד על הלב זהו ניתוח אירופאי מקצועני לכל דבר !!! נשאר רק לקוות למרות שאני לא אוהד אותם.
  לא יודע מי זה המיכאל הזה אבל אין ספק שהוא בדרך להיות מספר 1

 3. מט
  21 באוגוסט 2015 at 12:27 pm

  נראה שיוקאנוביץ חשב שאלנני הוא החוליה החזקה והצמיד אליו את איגיבור.

  כאשר איגיבור יצא, דור פרץ איבד את אלנני פעם אחת וזה הספיק לו לבשל את אגול השני לאמבולו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *