ארבע ארבע שתיים פחות שלוש (נקודות)

מכבי חיפה עלתה עם הרכב דומה למדי לזה של העונה החולפת אבל עם מאמן חדש ומערך חדש - וגם בעיות חדשות. איה שורק מסכמת את הבכורה המחודשת (והעגומה) של רוני לוי

מכבי חיפה עלתה במערך של 4-4-2 למשחק הראשון שלה העונה, עם הרכב דומה למדי לזה שסיים את העונה שעברה. בני יהודה, מהצד השני, עלתה במערך של 4-4-1-1. לכאורה זה לא יותר מהבדל סמנטי, אבל בפועל התנועה של השחקנים הקדמיים עשתה את ההבדל.

מערך

בני יהודה פתחה את המשחק בלחץ יחסית גבוה, על מנת למנוע מדרינצ'יץ' וג'אבר לקבל את הכדורים באזורים מסוכנים שבהם המסירה הארוכה הטובה שלהם באה לידי ביטוי. כך נאלצו השניים להגיע ממש לקו הבלמים, והבלמים וסטויקוביץ' נאלצו לשחק בכדורים ארוכים.

נקודה נוספת שבה בלטו ההבדלים בין הקבוצות היה מרכז המגרש ההתקפי. בני יהודה הגנה במערך של 3 קווי הגנה (4-4-2) אבל כמעט ולא ראינו תנועה של השחקנים הקדמיים של חיפה – עטר ותורג'מן – לכיוון מרכז המגרש כדי להוציא שחקן הגנה מהעמדה שלו ולשבור את המערך. כמעט ולא ראינו שחקנים ירוקים נכנסים בין קווי ההגנה ויוצרים בעיות לבני יהודה. בנוסף, כמעט ולא ראינו הצטרפות של ג'אבר ודרינצ'יץ' להתקפות – הבעיטה הראשונה מרחוק של מי מהם הייתה בדקה ה-80, מכמעט שלושים מטר במצב של 0:3.

העובדה שג'אבר ודריניצ'יץ' (לא יצרו אף מצב בהתקפה) כמעט ולא הצטרפו להתקפה גרמו לכך שמכבי חיפה ניסתה להכניס כדורים לרחבה בעיקר דרך האגפים, והיא סיימה את המשחק עם 24 ניסיונות להגבהות (קרוסים) לרחבה, רק אחד מהם הפך לנגיחה של גוזלן, שלא הייתה מסוכנת במיוחד.

מהצד השני, בני יהודה תקפה היטב וניצלה אמצע דליל מאד. אולי בשל העובדה שמכבי חיפה שיחקה עם רביעייה התקפית שלא סייעה מספיק להגנה, דרינצ'יץ' וג'אבר שיחקו קרוב יחסית לבלמים, כך שדובאי וגלבאן מצאו שטחים באמצע בקלות רבה והגיעו להזדמנויות טובות. הנה מפת האיומים על השער של בני יהודה, אפשר לראות כמה בעיטות אפשרה להם מכבי חיפה מהאמצע, רובן כאשר הבועט פנוי:

בעיטות לשער

אם יש צדדים חיוביים במשחק אמש מבחינת מכבי חיפה, הם המחליפים – שכטר, גוזלן ובעיקר ריאן. שלושתם נכנסו עם לא מעט התלהבות (גוזלן איים על השער יותר מעטר ותורג'מן ביחד, גם אם לא היו אלה איומים איכותיים במיוחד), אבל מבחינה טקטית המערך נותר זהה (תורג'מן עבר לאגף ימין במקום עזרא, ריאן באגף שמאל במקום בניון) ואיתו נותרו הבעיות בשבירת ההגנה של בני יהודה. הניסיונות של ריאן הניבו בעיקר בעיטות קרן – אותם לא הצליחו הירוקים לתרגם למצבים טובים. למעשה, מתוך 16 מצבים נייחים רק 2 הפכו לאיומים על השער (שניהם יותר איומים סטטיסטיים מאיומים ממשיים).

  2 comments for “ארבע ארבע שתיים פחות שלוש (נקודות)

 1. ליאור
  23 באוגוסט 2015 at 2:04 pm

  הבעיה של חיפה במערך הזה משפיעה גם על ההתקפה וגם על ההגנה. כל פעם שדריניצ'יץ' קיבל כדור באמצע, ג'אבר נשאר להסתכל עליו באותו קו ולהיפך במקום להיכנס בין קווי ההגנה של בני יהודה. ואף אחד מהחלק הקדמי, עטר או תורג'מן לא יצאו אחורה לאפשר מסירה. אותו דבר לגבי בניון או עזרא שנשארו תקועים בקווים וכך לא יצרו אפשרויות מסירה לדריניצ'יץ' או ג'אבר ובנוסף מנעו את עליית המגנים. כל פעם שהם קיבלו כדור בקו הם נשארו לבד והיו חייבים לעשות דריבל על שני שחקנים או לאבד

  • איה
   23 באוגוסט 2015 at 3:05 pm

   נכון. היו כמה פעמים שבניון ניסה לחפש תנועה לרוחב המגרש אבל בלי תיאום עם השאר וזה לא מספיק כדי לשבור מערך של קבוצה שבאה להתגונן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *