קישור דפנסיבי. על בעיית ההתקפה של הפועל תל אביב לקראת קרית שמונה

במחזור הראשון מול בית"ר עלתה הפועל תל אביב במערך הספרדי הקלאסי של 4-3-3, אך שחקני הקישור לא תמכו בהתקפה והקבוצה של מנדיונדו התקשתה מאוד לייצר מצבים. גבי פיאסצקי מתכונן למשחק מול קריית שמונה של חסארמה

במשחק הליגה הראשון שלה העונה, מול בית"ר ירושלים בטדי, עלתה הפועל ת"א במערך "ספרדי קלאסי" של 4-3-3. שלישיית הקישור של הפועל הוצבה כך שפינטילי מוצב כקשר אחורי ולפניו לינגאנה ורייכרט, כאשר בניסיונות הלחץ הספורים של הפועל, אחד מהם הצטרף לשלישיית ההתקפה בחצי המגרש של היריב:

לחץ רייכרט

לחץ לינגאנה

הבעיה עם מרכז השדה הזה בטדי היתה העדרו של קשר בעל אוריינטציה התקפית מובהקת, והעדר שחקנים שמצטרפים להתקפה, שילוב שהקשה מאוד על הפועל לייצר מצבים:

מול קרית שמונה בבלומפילד בשבת, הפועל תצטרך למצוא פתרונות שיהפכו אותה להתקפית יותר. פתרון אחד יכול להיות פרסונלי – ויתור על אחד משלושת הקשרים המרכזיים וצירוף של עמרי אלטמן, ששיחק בטדי כחלוץ מרכזי, לחוליית הקישור. הסיכון בכך הוא שתאבד מעט השליטה במרכז השדה.

פתרון אחר שיכול לגרום להפועל להיות התקפית יותר, הוא להפוך את המשולש באמצע כך שפינטילי ולינגאנה יוצבו בקו אחד, ורייכרט ישחק חופשי יותר מקדימה להצטרף מקו שני וגם לסייע במשחק לחץ באיזור המסוכן של קרית שמונה.

מול באר שבע במחזור הראשון ראינו שני מאפיינים שנותרו קבועים בקבוצה של חסארמה גם אחרי חילופי המאמנים. באופן מסורתי בשנים האחרונות, ק"ש משחקת במערך של 4-3-3, כאשר מול ב"ש איישו את הקישור המרכזי בראון מאחורה ומלפניו שוקרני ועדן שמיר. שלישיית ההתקפה של ק"ש (עאבד, מזרחי וקונייה) ממשיכה להחליף מקומות באופן תדיר ובכך מקשה במידה מסוימת על המגנים "להתרגל" אליה. הנה דוגמא למיקום של קונייה:

קונייה2

קוניה1

בדקה ה-23 קונייה חזר שוב לצד ימין, ומשם כבש את השער הראשון במשחק.

גם אחרי שהוגו נכנס במקום מזרחי ראינו חילופי מקום:

הוגו2

הוגו1

המאפיין השני שנשאר מהעונות הקודמות הוא היכולת של ק"ש לשבור משחק לחץ במסירות קצרות ולצאת להתקפות מהירות. ב"ש אמנם כמעט ולא לחצה את שחקני ק"ש, שחיפשו לא מעט מסירות ארוכות מעל קו הקישור, וייתכן שתעשה זאת לא מעט גם במשחק החוץ בבלומפילד  – אך בכל זאת שבירת הלחץ הוא אלמנט שאנחנו מכירים מקרית שמונה בשנים האחרונות שעשוי להעמיד את ההגנה של הפועל, במיוחד לאור ריבוי השחקנים החדשים, בבעיה מול המהירות של החלק הקדמי:

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *