למה רונאלדו לא מוסר? על ריאל מדריד של בניטס

שני משחקי ליגה קיימה ריאל מדריד תחת רפאל בניטס, ובשבת תשחק את השלישי מול אספניול, דור לוי מסכם פתיחת עונה עם מבט קדימה

פתיחת עונת 2015/16 של ריאל מדריד היא בסימן שינוי. רפא בניטס שהגיע כמחליפו של קרלו אנצ׳לוטי התנסה במערכים שונים לקבוצה במהלך הקיץ, כאשר הוא שינה את תפקודם של שחקני ההתקפה והרבה להחליף מקומות ביניהם, כך שראינו את גארת׳ בייל וכריסטיאנו רונאלדו זזים מהעמדות המוכרות שלהם באגפים ומתופקדים לעתים כחלוצי מטרה במרכז ההתקפה. במשחק הפתיחה של הליגה הספרדית, ריאל פגשה את ספורטינג גיחון, העולה החדשה, ובניטס נאלץ להסתדר ללא החלוץ המרכזי קארים בנזמה שהיה פצוע. בנוסף לחסרונו של בנזמה, בניטס החליט לפתוח ללא חאמס רודריגס שחזר מאוחר יותר מפגרת הקיץ עקב השתתפותו בטורניר הקופה אמריקה במהלך הקיץ.

 

ריאל פתחה את המשחק עם חסה כחלוץ מרכזי למרות תפקודו הרגיל כשחקן כנף. בייל, שתופקד תחת אנצ׳לוטי באגף ימין תפקד כקשר מרכזי מתחת לחלוץ בעוד איסקו ורונאלדו שיחקו באגפים. במהלך כל המשחק, הרביעייה ההתקפית החליפה מקומות כאשר חסה הוסט לאגף ימין, רונאלדו נכנס לעמדת החלוץ, בייל עבר לאגף השמאלי ואיסקו שיחק בעמדה המוכרת לו מתחת לחלוץ. במערך זה גם הגיעה ההזדמנות הממשית הראשונה של ריאל כשכדור עומק של מודריץ׳ מצא באגף שמאל את בייל שעבר את השוער אך לא הצליח לבעוט למסגרת. חוסר הדיוק במהלך זה חזר על עצמו פעמים רבות במהלך המשחק כאשר ריאל בעטה 27 פעמים לשער אך מצאה את המסגרת רק ב-8 הזדמנויות. במחצית השנייה בניטס העלה את חאמס במקומו של חסה והקולומביאני נכנס גם הוא לרוטציית החלוצים כשהוא מתחיל את המשחק באגף שמאל ומחליף מקומות עם בייל ורונאלדו פעמים רבות בעמדות השלישייה ההתקפית. ההגנה של ספורטינג הצליחה להתמודד עם חילופי המקומות והמסירות הקצרות של התקפת ריאל ולא אפשרה לריאל להגיע לאזור רחבת החמש כאשר הרוב המוחלט של הבעיטות מגיע מחוץ לרחבה. לקראת סיום המשחק נראה שריאל החליטה ללכת על הבטוח והמוכר כשרונאלדו חוזר לאגף שמאל ומצליח להשתחרר מספר פעמים לעמדות בעיטה נוחות שנתקלו ביכולת מצוינת של קואלר, שוערה של ספורטינג. המשחק המחוייב של שחקני ספורטינג הצליח לשמור על חלוקת נקודות אך ניתן היה לראות ששחקני ההתקפה של ריאל עדיין חלודים מהפגרה כשחוסר הדיוק מונע מהם את שלוש הנקודות.

מערך ריאל

במשחק השני של העונה ריאל פגשה עוד עולה חדשה, ריאל בטיס הגיעה לברנבאו ובניטס קיבל לרשותו סגל מלא ופתח עם קארים בנזמה בחוד, רונאלדו באגף שמאל, חאמס בימין כאשר בייל שוב מתופקד במרכז מאחורי החלוץ. הפעם התפקוד של בייל במרכז הוכיח את עצמו כבר בדקה השנייה של המשחק כאשר הרמה מצוינת של חאמס מהאגף הימני מצאה את הראש של בייל שהסתנן לתוך הרחבה ונגח לרשת. משחק ההתקפה של הבלאנקוס עבד מצוין לכל אורך המשחק עם שינויי התפקוד התכופים שהקשו על שחקני ההגנה של בטיס לכסות את השחקנים המסוכנים ויצרו פתחים לכדורי עומק שהגיעו מהקישור של ריאל שהביאו לשני שערים נוספים.

בשני המשחקים הראשונים של העונה, כריסטיאנו רונאלדו עדיין לא הצליח לכבוש אך לא נראה שישנה סיבה לדאגה בקרב אנשי ריאל מדריד. רונאלדו הגיע למצבים רבים אך נתקל בשני שוערים שהציגו יכולת מצוינת מול הבעיטות שלו. לעומת זאת, בשני המשחקים הראשונים של העונה ההתעסקות של רונאלדו בכיבושים פגעה במשחק המסירות של הקבוצה כשהכדור עובר אצלו והוא סיפק רק מסירת מפתח אחת בשני משחקים בניגוד לחאמס ובייל שמובילים את הקבוצה בקטגוריה וגם כבשו צמד כל אחד.

מסירות מפתח ריאל

מאז שרונאלדו הגיע לריאל מדריד, היה ברור שהוא השחקן שיבעט את הבעיטות החופשיות של הקבוצה ובעונות הראשונות הצדיק את הקביעה הזו כשכבש יותר שערים בבעיטות חופשיות מכל שחקן אחר בליגה הספרדית בתקופה הזו. לצד נתונים אלה ניתן לראות כי בעונה שעברה הבעיטות של רונאלדו לא שמרו על אותה רמה כשהוא כובש רק שער אחד מבעיטה חופשית,נגד אייבר, כשגם לשוער חלק לא מבוטל בכך שהכדור פגש את הרשת.

מאז שגארת׳ בייל הגיע לקבוצה, מדי פעם הוא בעט את הבעיטות החופשיות בצד ימין של ההתקפה המתאימות לבועט שמאלי והציג מספרים יפים של שער לכל 9.5 בעיטות לעומת רונאלדו עם שער לכל 15.6 בעיטות חופשיות. לקראת סוף העונה שעברה, גם חאמס רודריגס קיבל את ההזדמנות להראות את יכולות הבעיטה שלו כשכבש שער נהדר נגד חטאפה במשחק האחרון של העונה, המשיך עם בעיטה חופשית מרשימה נגד אינטר במשחקי ההכנה בקיץ וכמובן השער המצוין נגד בטיס.

אם בריאל ידעו לשלב את שלושת השחקנים האלה ולתת לכל אחד לבעוט את הבעיטה מהמיקום המתאים לו ביותר, יוכלו ליהנות ממספרים טובים יותר מאלה שהציגו בעונה החולפת.

 בשבת הקרובה, ריאל תצא למשחק חוץ נגד אספניול שתגיע למשחק לאחר הפסד 3-1 לויאריאל. אספניול התחילה את העונה לאחר קיץ שבו איבדה כמה מהשחקנים החשובים ביותר בקבוצה: קיקו קאסייה השוער המצוין שעבר לריאל מדריד, סרחיו גרסיה, מלך השערים של הקבוצה בעונה שעברה, עבר לשחק בקטאר וכריסטיאן סטואני שעבר לשחק במדי מידלסברו באנגליה. בשני המשחקים הראשונים של העונה, נראה שאספניול מתבססת על משחק מעבר מהיר מהגנה להתקפה כשהיא נותנת ליריבה להחזיק את הכדור ברוב הזמן ומתרכזת במשימות הגנתיות. אספניול מחזיקה בכדור 42% מהזמן בממוצע ובועטת לשער רק 5 פעמים למשחק כאשר היריבות מצליחות לבעוט 13.5 בעיטות למשחק נגדה.

שחקני אספניול ביצעו עד כה 19.5 עבירות למשחק, מספר העבירות השני הכי גבוה בליגה אחרי מלאגה עם 20 עבירות למשחק. חלק גדול מהעבירות הללו נעשו באזור הרחבה ואפשרו ליריבות להגיע למצבי הגבהה ובעיטה מסוכנים. בהתחשב בכושר הבעיטות של חלק משחקני ריאל מדריד יש למאמן אספניול סיבה לדאגה בנושא זה.

בשני המשחקים עד כה, הגנת אספניול אפשרה לשחקני היריבות לבעוט 40.5% מהבעיטות מתוך הרחבה כאשר 11% הגיעו מתוך תיבת החמש, ונגד רונאלדו רעב לשערים ושאר שחקני ההתקפה של ריאל מדריד, הנתונים לא מבשרים טובות לקטאלונים.

ריאל - אספניול

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *