בומבה באמצע. על הפועל תל אביב של ואליד באדיר

איה שורק על המיקום החדש של בומבה, על הבעיות במשחק המעבר ועל השינוי במערך ההגנתי מאז שואליד באדיר החליף את מנדיונדו

  1. בומבה. התחיל את העונה באגף שמאל ובשני המשחקים האחרונים משחק באמצע, מתחת לחלוץ, במערך של 4-2-3-1. המקומות בהם קיבל את הכדור במסירה (במשחק מול בני יהודה) ממחישות שהיה נייד מאד במהלך המשחק:

המקומות בהם בומבה קיבל את הכדור מול בני יהודה

 

להשוואה, כך זה נראה מול ק"ש:

 

בומבה1

המקומות בהם בומבה קיבל את הכדור מול קרית שמונה

 

מהעמדה הזו בומבה יחסית משוחרר ממשימות הגנה, שכן הוא לא צריך לרדוף אחרי שחקן באגף, ויכול לנהל את התקפות המעבר של הפועל. הדריבל שלו מצוין והוא מייצר איתו גם שטח וגם יתרון מספרי. ההחלטות שהוא מקבל, לדעתי, לרוב טובות. עם זאת, מול בני יהודה אפשר היה לראות גם את הבעיה שיש להפועל ביציאה להתקפות כאלה. הנה כמה דוגמאות:

 

תמונה1

בהתקפה הזו יוצאים בומבה שמוליך את הכדור, ביטון ואנטל. ספורי ושני הקשרים המרכזיים לא מצטרפים וההתקפה כולה מרוכזת באגף ימין.

תמונה2

הפועל יוצאת להתקפת מעבר, כל השחקנים מרוכזים בצד ימין

 

בשבוע שעבר בני יהודה ספגה שער מהתקפה מתפרצת אחרי כדור קרן לטובתה. שלושה שחקני בית"ר הצטרפו לדובב גבאי שנשאר גבוה בזמן ביצוע הקרן והרביעייה רצה מהר קדימה והשיגה שער יתרון קל:

תמונה4

איך עושים זאת נכון. יציאה של בית"ר להתקפת מעבר אחרי קרן של היריבה

תמונה5

ארבעה שחקני בית"ר מצטרפים לרחבה

 

גם הפועל הצליחה לצאת למתפרצת אחרי קרן קצרה וגרועה של הכתומים, אבל עשתה זאת עם 2 שחקנים בלבד (למרות זאת הדריבל של בומבה אפשר לו להגיע למצב בעיטה טוב):

 

תמונה6

הפועל יוצאת להתקפת מעבר אחרי קרן של היריבה

תמונה7

רק שני שחקנים מצטרפים

 

ביטון, שפתח בהרכב, לא עשה מספיק תנועה גם בהתקפות מעבר וגם כשהפועל ניסתה להניע כדור ובאופן כללי מיעט לגעת בכדור (12 פעמים בלבד). גם משחק הראש של החלוץ לא בא לידי ביטוי, וההגבהות של ספורי מצד שמאל ברגל ימין (הגבהות שמסתובבות פנימה ולא החוצה) היו חסרות תועלת. גם המזל לא האיר פנים לביטון: הטעות הקריטית של איינוגבה ביציאה להגבהה כזו הגיעה כשכבר ישב על הספסל.

בסך הכל עם ביטון על המגרש הפועל בעטה 6 בעיטות לשער: חמש מהן מחוץ לרחבה.

הכניסה של אלטמן שינתה הכל מבחינת הפועל ובעיקר את היכולת שלה לצאת במהירות להתקפות. אלטמן הראה גם ריצה טובה ומתוזמנת לעומק, גם יכולת פיסית בשמירה על הכדור עד להצטרפות שחקנים נוספים וגם במסירה הטובה לבומבה בשער השני.

תמונה8

האיכויות שהוסיף אלטמן עם כניסתו

 

תמונה10

אלטמן רץ לעומק ומקבל כדור טוב מבומבה

עם אלטמן על המגרש הפועל בעטה 8 בעיטות לשער: שבע מהן מתוך הרחבה.

  1. פינטילי. להפועל שחקני הגנה חזקים ואגרסיביים שסביר להניח יגברו על רוב שחקני ההתקפה בליגה במאבקים של אחד על אחד. עגייב, קדוסי, בוזגלו וחזיזה הרגישו את זה על בשרם בשבת. זו אולי אחת הסיבות שבאדיר הרגיש בטוח לשחק עם שני קשרים מרכזיים "בלבד", ובמערך הגנתי של 4-4-2. במערך כזה הסיכון הוא כניסה למרווחים בין ההגנה לקישור, וזו כנראה סוג התנועה שהמגנים ה"גדולים" (פיזית) של הפועל יתקשו יותר להתמודד איתה. גלבאן חיפש במהלך כל המשחק את השטח הזה (שחיפה, למשל, נתנה לו ולדובאי כמעט ללא הפרעה), אבל נתקל שם ברוב הפעמים בפינטילי.

כך זה נראה לפני ה"הסתגלות" של פינטילי:

תמונה11

גלבאן מוצא שטח גדול בין הקישור להגנה של הפועל

וכך אחרי:

תמונה12

פיניטלי סוגר את השטח לגלבאן

 

כשגלבאן לא מקבל כדורים באזור הזה, ושאר שחקני ההתקפה מתקשים להתמודד עם הפיזיות של שחקני ההגנה האדומה, בני יהודה נוצחה די בקלות.

  1. בשבת הפועל תפגוש בירוקים מכפ"ס, שבינתיים נראים כמו הקלישאה של "קבוצה נאיבית": קבוצה שמנסה להניע כדור ולא מאטה את קצב המשחק למרות נחיתות טכנית ופיזית במרכז השדה ושחקנים שממהרים לצאת מהעמדות שלהם ויוצרים רווחים גדולים בין ההגנה לקישור. מלבד שני השערים שהבקיעה בהתקפות מעבר קלות, היו לבית"ר הזדמנויות רבות שנבעו כולן מתבנית די דומה: ניסיון של הירוקים להניע כדור שגורם גם למגנים ושחקני מרכז המגרש לשחק גבוה למדי, איבוד הכדור תחת לחץ או בהחלטה לא טובה וכניעה למתפרצת אגרסיבית ומהירה. כפ"ס ניסתה לחזור למשחק בכלים שיש לה: הדריבל והכניסות לעומק של צ'יבוטה שתופקד מול בית"ר באגף, הפיזיות של קהינדה וההצטרפות של לופז ומסיקה לרחבה, אבל זה לא היה מספיק מול יכולת טובה של קליימן.

  1 comment for “בומבה באמצע. על הפועל תל אביב של ואליד באדיר

  1. Oded levy
    2 באוקטובר 2015 at 11:44 pm

    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *