דרך האמצע. על סוד ההצלחה של בית"ר תחת דראפיץ'

לקראת המשחק מול הפועל ת"א (שבת, 20:15), איה שורק מנתחת את המערך שהביא לבית"ר 12 נקודות בחמשת המשחקים האחרונים

נראה שבית"ר "מצאה" את עצמה בשבועות האחרונים. המערך וההרכב הפכו קבועים אחרי שהוכיחו את יציבותם. בחמשת המשחקים האחרונים בית"ר ספגה שני שערים בלבד (שניהם במשחק מול מכבי פ"ת, אחד מהם אחרי הרחקתו של קלטינס) ואספה 12 נקודות: שש מהן בזכות ניצחונות של 1:0. הקרדיט על היציבות ההגנתית מגיע כמובן לצמד הבלמים ובעיקר לקליימן שרושם אחוזי הצלה מרשימים (77%), אך גם לשלישיית הקישור המרכזית של הקבוצה: קלטינס, איינבינדר ופריירה.

מערך1

המערך המתייצב של בית"ר

הציוות של שלושת אלה יוצר חיפוי טוב למגנים, שיכולים לעלות גבוה יחסית, לרווח מאד את המשחק ולאפשר לשלישייה הקדמית להימצא כמעט בכל התקפה בתוך הרחבה.

מערך התקפי

דוגמא למערך בעת התקפה מצד שמאל

בנוסף, ריווח המגרש באופן הזה מפנה שטח לאצילי (מול מכבי פ"ת) וללידור כהן (מול ק"ש) במרכז השדה, דבר שמוסיף איכות התקפית לאמצע מכיוון שאיינבינדר ופריירה אינם דריבליסטים – לא במובן של הובלת הכדור בריצה ולא במובן של לעבור שחקנים באחד על אחד.

אצילי מהווה איום מתמיד על שער היריבה בבעיטה (ממוצע של 2.1 בעיטות למשחק, ללא פנדלים ובעיטות חופשיות) ובמסירה – יוצר בממוצע כמצב אחד למשחק ובסך הכל רשם 6 בישולים. לידור כהן אמנם לא התחיל את העונה בצורה טובה, אבל הוא כבש עבור בית"ר שערים חשובים גם מול רעננה וגם מול ק"ש.

הדרך בה בית"ר עושה זאת היא תנועה של הקשרים לאגף ומחשבה הגנתית בזמן שהקבוצה בהתקפה. זו פעולה די בסיסית שרוב הקשרים יודעים לעשות, אבל פריירה ואיינבינדר מציגים משמעת טקטית גבוהה וממעטים לזייף או לאחר בסגירה. הנה דוגמא (אפשר לראות גם יישום של המערך ההתקפי כמו שמוצג למעלה):

פריירה-מטוביץ1

פריירה-מטוביץ2

פריירה-מטוביץ3

עם זאת, שני המשחקים האחרונים חשפו גם מעט מהמוגבלות ההתקפית של שלישיית הקישור, וזו אולי אחת הסיבות כשבית"ר מתקשה בהתקפה "מסודרת" – מול פ"ת לא הצליחה להבקיע, ומול ק"ש השער הראשון הגיע אחרי שאיינבינדר התפנה קצת באמצע, הוכשל ושיחק במהירות כדי למצוא את ההגנה של ק"ש לא מוכנה במצב הנייח. השער השני, כמו שראינו גם מול מכבי ת"א וגם מול סכנין, הגיע הודות למשחק מעבר טוב, שמתבסס על הנכס הגדול ביותר של בית"ר – מהירות קטלנית בחלק הקדמי.

איינבינדר, קלטינס ופריירה עדיין לא הבקיעו העונה וגם ממעטים לאיים על השער, בוודאי במשחק עומד, גם במסירה וגם בבעיטה:

טבלה איומים שערים

למעשה, מי שמשמש כקשר הקדמי מבין השלושה הוא איינבינדר, כשקלטינס כמעט ולא מצטרף להתקפה (שניים מתוך שלושת האיומים שלו העונה הגיעו מול עכו, במחצית השנייה). בשלושת המשחקים האחרונים הוא נכנס לרחבת היריבות פעם אחת בלבד כשהקבוצה שלו מחזיקה בכדור במשחק נייד. בשני המשחקים האחרונים (פ"ת, ק"ש) בעטו השלושה יחד שלוש בעיטות לשער בלבד (בעיטה אחת לכל אחד). שתיים מהבעיטות היו אחרי "ריבאונד" ממצב נייח.

גם במסירה השלישייה הזו לא מצליחה לייצר איומים – במפה המצורפת אפשר לראות את המסירות של השלושה במשחקים מול פ"ת וק"ש, וכמה מעט מתוכן הן לתוך או בתוך השליש האחרון בהתקפה:

מסירות קש

מסירות שלישיית האמצע של בית"ר מול ק"ש

מסירות פת

מסירות שלישיית האמצע של בית"ר מול פ"ת

בשלושת המשחקים האחרונים ראינו שלוש דרכים עיקריות של דראפיץ' לייצר מצבים התקפיים נוספים. האחת היא בשינוי פרסונלי – הכנסתו של פרדה לקישור המרכזי. בכך אולי מקווה דראפיץ' לקבל איכויות התקפיות נוספות לקישור, במסירה ובדריבל. מול עכו זה לא כל כך עבד, ומול פ"ת ההימור לא הצליח משום שקלטינס הורחק מספר דקות לאחר כניסתו של פרדה ובית"ר נותרה למעשה ללא קישור מרכזי. מול ק"ש לא היה בכך צורך.

השנייה, כמו שראינו מול ק"ש (אולי כלקח מהמשחק מול פ"ת), היא בהצטרפות של לידור כהן ועומר אצילי למרכז השדה לעזור בהנעת הכדור ולהביא איכויות נוספות למרכז השדה כמו גם שחקן נוסף שיסייע בקישור.

הגנתית, קלטינס עושה עבודה די טובה על פי רוב, ומציג משחק ראש טוב ואגרסיביות חיובית בדרך כלל. עם זאת, ההצבה שלו כמעט לבד באמצע זוהתה על ידי רב"ש וחסארמה כנקודת תורפה, ובשני המשחקים האחרונים ראינו את שתי היריבות של בית"ר מחפשות לתקוף דווקא אותו – במשחק מול פ"ת שלושה איבודי כדור של קלטינס במרכז השדה הפכו למצבים מסוכנים עבור פ"ת. גם חסארמה ראה חשיבות בשמירה הדוקה על קלטינס, וזו הייתה המשימה ההגנתית העיקרית של אופיר מזרחי.

דרך שלישית של בית"ר לייצר מצבים היא שימוש במהירות של השלישייה ההתקפית כדי לייצר לחץ על היריבה ולנסות לחטוף את הכדור מבלי להסתכן בחשיפת שטחים במרכז השדה.

משחק לחץ

זה עבד מצוין לבית"ר בשני המשחקים האחרונים (וגם מול מכבי ת"א אחד השערים הגיע בעקבות לחץ של אצילי ורוקאביצה), אבל אולי אחת הבעיות בסוג כזה של משחק לחץ, שמבוסס לא מעט על ספרינטים של שחקני ההתקפה, היא שקשה לבצע אותו לאורך זמן. מול פ"ת זה ניכר היטב כשאחרי עשרים דקות בית"ר "התעייפה" ואפשרה לפ"ת להניע כדור די בקלות.

  2 comments for “דרך האמצע. על סוד ההצלחה של בית"ר תחת דראפיץ'

 1. נמר
  14 בדצמבר 2015 at 9:43 am

  תודה , פוסט מעולה נהנתי לקרוא. לפי דעתי ככל שביתר תמשיך לנצח ככה יותר קבוצות יסתגרו מולה וכרגע ביתר מתבססת הרבה
  על מהירות ומתפרצות דבר שיהיה לה קשה לעשות מול קבוצות מסתגרות.
  שאלה לגבי רוקאביצה אחרי השלושער מול מכבי הוא לא כובש בכלל האם משהו השתנה במערך של ביתר הוא שפשוט היה לו מזל מול מכבי?

  • איה
   14 בדצמבר 2015 at 1:10 pm

   תודה נמר. לגבי רוקאביצה – הגיע ללא מעט הזדמנויות טובות – סחט את הפנדל מול ק"ש והגיע לשני מצבים טובים מול פ"ת, אבל יש לו כנראה בעיה בסיום מול השער. לא חושבת שהשתנה משהו במערך של בית"ר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *