צרות של עשירים. על המערך החדש של פטר בוס

מערך ה4-2-4 של בוס עובד במחזורים האחרונים ומביא למכבי דומיננטיות התקפית מוחלטת (23 בעיטות לשער מול בית"ר). הוא גם חושף את מרכז המגרש הצהוב לנחיתות מספרית ומקשה על מדוניאינין לנהל לבדו את המשחק

למרות התוצאה והשער הדרמטי, המשחק בין מכבי לבית"ר היה חד צדדי למדי והסטטיסטיקות, לשם שינוי, מבטאות את זה בצורה מצוינת:

טבלת איומים1

במידה מסוימת, ראינו במשחק הזה ניסיון לתיקון חלק מהבעיות שהתגלו בהתמודדות הקבוצה של בוס מול רעננה, בעיקר במרכז השדה. אחרי המשחק מול רעננה בוס ציין בפני התקשורת שטעה בהעמדת השחקנים כיוון שחסר היה לו שחקן במרכז המגרש.

כך נראה המערך של מכבי ת"א בשבועות האחרונים:

מערך

אלו הן, תיאורטית, עמדות המוצא, אך באדיבות אורי קופר וYNET, אפשר לראות את תמונת העמדה הממוצעת של הקבוצה מהמשחק מול ב"ש, זה מערך של 4-2-4 ממש:

העמדה הממוצעת של שחקני מכבי במשחק מול ב"ש

התקפית המערך הזה עובד טוב מאד. מאז הגעתו של בוס מכבי מצויה בגרף שיפור משמעותי בכל הנוגע לאיומים על השער:

מאמנים2

 

עם זאת, לדעתי המערך הזה מייצר עבור מכבי שתי בעיות עיקריות, אותן היא מחפשת לפתור.

הבעיה הראשונה היא התקפית, בפרט בהנעת הכדור והדבר ניכר מול רעננה. הקבוצה של סילבס שלטה במרכז השדה בחלקים מסוימים במשחק והצליחה לייצר לחץ טוב על מדוניאנין ואלברמן ואף לצאת להתקפות מעבר מצוינות. מול רעננה, בוס ניסה לפתור את בעית הנעת הכדור בחילוף, כאשר הכניס שחקן אמצע (פרץ) במקום חלוץ (סה).

מול בית"ר ראינו ניסיון לפתור את הבעיה בתוך המערך, כאשר מיכה שיחק בחלקים גדולים של ההתקפה כשחקן אמצע שלישי. מהעמדה הזו, היה למיכה משחק התקפי מצוין עם שער (מתוך ארבע בעיטות), בישול (מתוך 3 מצבים שיצר לחבריו) ותנועה נהדרת.

הכניסה של מיכה לאמצע אפשרה – או גרמה, במידה מסוימת, למדוניאנין לשחק מעט יותר מאחור. מול רעננה, אחרי כניסת פרץ, מדוניאנין שיחק ממש מתחת לחלוץ. מול בית"ר, בעמדה הקרובה יותר לבלמים מדוניאנין עזר בהנעת הכדור בחלק האחורי והלחץ הבית"רי כמעט ולא נשא פירות. מצד שני האיטיות שלו הורגשה פחות בהגנה (גם אם יכול היה לעשות דברים טוב יותר בשער של רוקאביצה). התקפית, השטח הפנוי נתן לו את הזמן לייצר מסירות עומק מצוינות.

מדוניאנין, ברצועת מרכז השדה, היה נייד מאד ומעורב במשחק וסיים את המשחק עם למעלה ממאה ניסיונות מסירה, 12 מתוכן מסירות לעומק (KEY PASS) – שתיים הסתיימו במצב בתוך הרחבה וארבע מהן בעמדה טובה של השחקן המקבל להרמה לתוך הרחבה.

במפה, המקומות בהם קיבל מדוניאנין את הכדור במשחק נייד:

מדו

הבעיה ההגנתית במערך הזה, בעיקר מול קבוצות שמשחקות עם שלושה באמצע, היא בהתקפות המעבר של היריבה. כיוון שהשחקן השלישי באמצע הוא בעצם זהבי, לפי עמדות המוצא, שמשחק קרוב מאד לרחבת היריבה ובעצם נמצא שם או עושה תנועה לשם בכל התקפה, אם מכבי מאבדת את הכדור במרכז השדה היא כמעט תמיד תעמוד במצב של 2X3 מול היריבה ובחיסרון בעייתי.

בשבועיים הקרובים מחכים למכבי שלושה משחקים דווקא מול שתי קבוצות שמרכז השדה הוא החלק הפחות חזק אצלן – גם סכנין וגם מכבי חיפה מצטיינות יותר בהתקפות מעבר מהירות דרך האגפים ופחות בדחיפת המשחק קדימה דרך האמצע. אתגר קצת אחר לבוס ולמרכז השדה של מכבי.

  2 comments for “צרות של עשירים. על המערך החדש של פטר בוס

  1. oded
    13 באפריל 2016 at 12:55 am

    מרתק, תודה!

  2. ברק
    13 באפריל 2016 at 9:14 am

    ניתוח נהדר.אני מניח שהנחת הבסיס של בוס היא העלאת הדלתא של מספר ההזדמנויות מתוך הנחה שיותר כדורים ייכנסו בסוף. לחץ גבוה של מכבי כאשר הכדור נמצא אצל היריבה אמור להפחית את מספר התקפות המעבר בשיטה זו וברוב המקרים כדור עומק לחלוץ מסתיים בדאבל-אפ שממתן את ההתקפה ומאפשר זמן להגנה להתארגן במידת מה. מעניין אם זה ימשיך ויעבוד מול חיפה וסכנין. תודה על הניתוח המעניין!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *