משחק של מספרים. סיכום סטטיסטי של עונת אליפות

בועטת בממוצע 13.7 בעיטות לשער, סופגת מעט כרטיסים צהובים והתמקמה במקום התשיעי מבין אלופות הליגה מקום המדינה מבחינת ספיגת שערים. מסכמים עונה

הפועל ב"ש היא הקבוצה עם הרוטציה הקצרה ביותר בליגה – שיתפה 22 שחקנים בלבד (21 פתחו בהרכב), מתוכם 4 זרים. שאר קבוצות הפלייאוף העליון:

שחקנים ששותפו

עוד על שיתוף זרים וסטטיסטיקות נוספות.

ממוצע הבעיטות לשער: 13.7 (ללא בעיטות חופשיות ישירות ופנדלים).

אציין לגבי הנתון הזה ושאר הנתונים שיובאו בהמשך, שהם מהמשחקים המשודרים בלבד, כלומר ללא המשחקים מול רעננה וכפ"ס בסיבוב הראשון.

השוואה עם קבוצות אחרות בפלייאוף:

ממוצעי בעיטות קבוצות

הבועטים המובילים:

איומים לשער בש

 

לשם השוואה, הנה נתונים של שחקנים מובילים מקבוצות אחרות:

כובשים שאר הליגה

הפועל ב"ש מבצעת בממוצע 12.3 עבירות למשחק אבל רק 1.5 מתוכן באזורים "קריטיים" (עד 35 מ' מהשער שלה). להשוואה, מכבי חיפה מבצעת בממוצע 13 עבירות למשחק, מתוכן 2.3 באזורים הקריטיים.

לדעתי, יש קשר מסוים בין הנתונים האחרונים, בדגש על האיומים לשער מצידם של הובאן ואוגו – שני הקשרים האחוריים של ב"ש ממעטים, לתחושתי, לאבד כדורים באזורים מסוכנים אלא יעדיפו בעיטה מרחוק לסיום ההתקפה (ולא משחק מסירות), כך שהיריבות מתקשות, יחסית, לצאת להתקפות מהירות עם יתרון במרכז השדה.

גם כשהיריבה יוצאת למתפרצת, החוליה האחורית ובעיקר צדק, יוצאים לבצע לחץ גבוה ועבירה אם צריך. אלה נעשות בדרך כלל במרכז השדה ולא באזורים מסוכנים, ולכן לרוב לא יגררו כרטיס צהוב. אולי זו אחת הסיבות שהפועל ב"ש היא הקבוצה שמקבלת את מספר הכרטיסים הצהובים הנמוך בליגה.

השחקן שיוצר הכי הרבה מצבים הוא מאור מליקסון, בממוצע 1.3 למשחק. אחריו וואקמה ובוזגלו (0.9).

בסך הכל, הפועל ב"ש הבקיעה 66 שערים:

שערי בתוך חוץ ראש רגל

התפלגות שערים 1

נייחים1

66 השערים מציבים את הפועל ב"ש במקום ה-31 מבין האלופות מאז קום המדינה מבחינת הבקעת שערים (ביחד עם הפועל ת"א של עונת 68/69), ו-24 השערים שספגה במקום התשיעי והמכובד מאד, ביחד עם בית"ר של עונת 96/97, מכבי חיפה של עונת 84/85, מכבי ת"א של עונת 71/72 והכח ר"ג של עונת 72/73. כל אלה, ושבע מתוך השמונה שמקדימות אותה, לא התמודדו בפלייאוף אלא בעונה סדירה בלבד.

גורש נתן עונה נהדרת, ועשה את המעבר מקבוצת תחתית לצמרת – מעבר שהוא אולי הכי קשה עבור שוער, בגלל הצורך להשאר מרוכז כשהכדור לא בסביבתך רוב המשחק – בצורה טובה. כדי להכניע את גורש, צריך לבעוט 5 בעיטות למסגרת. ממוצע הבעיטות של יריבות הפועל ב"ש למסגרת: 3.3.

השוואה עם נתוני שוערי שאר הליגה:

שוערים1

הפועל ב"ש סוחטת בממוצע 13 עבירות במשחק. שלא במפתיע, המטרה העיקרית היה מאור מליקסון, שסחט 2.1 עבירות במשחק. אחריו בוזגלו (1.8), הובאן (1.5) וברדה (1.4).

את המצבים הנייחים עבור האדומים מבצעים ראדי ובוזגלו (42% מהבעיטות החופשיות ע"י כל אחד מהם – לא כולל אלה הישירות), ואחריהם מליקסון (6%). את שאר הבעיטות ביצעו המגנים השמאליים (דוידזאדה ותורג'מן), דן ביטון, וואקמה והובאן.

21% מהמצבים הנייחים (הגבהות, מסירה קצרה) של מליקסון הפכו לאיום לשער. אצל ראדי אלו 20% מהמצבים ובוזגלו: 15%.

להשוואה:

נייחים

מצבים נייחים עקיפים בלבד, ללא ישירות ופנדלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *